A rendező kiemelte: ő úgy tekint Zrínyi Miklósra mint közös nemzeti hősre. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a magyarországi előadásokon mindig szerepelt a Csáktornyai Zrínyi Gárda (Zrinska Garda Cakovec), akik a horvát vitézeket játsszák a rockmusicalben ? hangsúlyozta, majd hozzátette: közvetlenül azért kérte fel őket, hogy erősítsék a két nép közös érdemeit.
Összefogás és közös akarat
?A mai időkben hatványozottan igaz, hogy össze kell fogni, mert csak így lehet megmenteni értékeinket.? A Zrínyi fő slágere is úgy kezdődik: Ha van közös akarat ? tette hozzá. A szeptember 16-ai előadáson az eszéki sportcsarnokban egyaránt lesznek horvát és magyar nézők is. A magyar rockmusicalt ezért kivetítőn feliratozzák, hogy a horvát nézők is megértsék a dalok szövegét.
Az előadásban Zrínyi Miklóst Sasvári Sándor alakítja, a többi szerepben mások mellett Szomor György, Feke Pál, Mahó Andrea, Vermes Tímea, Dévényi Ildikó, Blaskó Balázs és Beleznay Endre lesz látható. A történet Zrínyi és 300 emberének hősi halálát idézi fel.
A hősök hírét viszik Eszékre
A produkciót az eszéki magyar főkonzulátus szervezésében, a magyar kormány által létrehozott Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566 Emlékbizottság, továbbá a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint Eszék városa támogatásával mutatják be. De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, a rendezvénysorozat főszervezője az MTI-nek elmondta: Eszék térsége az 1566. évi szigetvári ostrom történetében jelentős szerepet töltött be, így ezzel a nagy volumenű rendezvénnyel az itt élő magyarok és horvátok számára szerették volna ismertebbé tenni a szigetvári ostrom történetét, üzenetét, tisztelegve az ostrom során tanúsított hősies helytállás előtt, valamint így akartak megemlékezni Zrínyi Miklós halálának 450. évfordulójáról.
A Magyar Hét programjában szerepel még kiállítás, gyerekprogram, gazdasági konferencia és az ott élő magyarság szempontjából két fontos rendezvény, az Eszéki Magyar Napok és a Kopácsi Halásznapok. A rendezvénysorozat szeptember 18-án ér véget.
Számtalan további program is vár
A magyar kormány tavaly novemberben, a horvát parlament pedig idén márciusban nyilvánította 2016-ot ?Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566? Emlékévvé a várkapitány és serege hősies helytállásának 450. évfordulója alkalmából. Az ősz folyamán még számtalan programba kapcsolódhatunk be: szeptember 18-án a horvát zeneirodalom egyik legfontosabb alkotása, Ivan Zajc (1832?1914) Zrínyi Miklós című darabja csendül fel az Eszéki Horvát Nemzeti Színház előadásában a Magyar Állami Operaházban.
Szigetvári Zrínyi Miklós címmel tartanak emlékkonferenciát a horvátországi Csáktornyán szeptember 23-án és 24-én. A szervezők közlése szerint a tanácskozást ?Zrínyi Miklós levágott fejének eltemetésére emlékezve? rendezik meg a muraközi város önkormányzatával és Zrínyi Gárdájával együttműködve, míg szeptember 25-én Hedry Mária Zrínyi Ilona című monodrámájának bemutatóját tartják a budapesti Klebelsberg Kamaraszínházban ? írták a szervezők jelezve, hogy az előadást Kassán, Beregszászon, Ungváron, Munkácson és még több magyarországi városban is műsorra tűzik.
A Zrínyi-hagyományokat ápoló határ menti települések találkozóját rendezik meg október 1-jén a Somogy megyei Őrtiloson, a község közelében a költő-hadvezér Zrínyi Miklós által alapított egykori Zrínyiújvár környékén található tizenkét falu részvételével. Az eseményen Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a települések önkormányzatai emlékeznek a szigetvári Zrínyi Miklósra.
Az írásos összegzés szerint október 4-én és 5-én a Zágrábi Tudományegyetem magyar és török szakos hallgatói látogatnak Szigetvárra, hogy megemlékezzenek a 450 évvel ezelőtti eseményekről, míg október 6-án Somogyi Győző képzőművésznek a Szigeti veszedelemhez készített rajzaiból álló kiállítás nyílik Balatonakarattyán. Az emlékév kiemelt eseményeként október 11-én tartják Vajda János Zrínyi című oratóriumának ősbemutatóját a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) dísztermében. A művet november 7-én tűzik műsorra a pécsi Kodály Központban. Majd október 21. és 22. között A Zrínyiek kora címmel rendeznek tudományos konferencia Zágrábban a Horvát Tudományos Akadémia és az MTA közreműködésével.
Forrás: MTI
Fotó: Csákvári Zsigmond