A hős, aki vállalta a harcot

Egyéb

?Azért vagyunk ma itt, hogy Zrínyi Miklóst ünnepeljük, egy olyan főurat, aki vállalta a harcot, rangját és hatalmát pedig arra használta fel, amire való, nem kötött elvtelen alkut, feladatot vállalt és áldozatot hozott? ? kezdte meg beszédét Balog Zoltán. Kiemelte Szulejmán türbéjének 2013 óta tartó feltárását, amely világszenzáció. Majd hangsúlyozta, hogy a dicső múltra lehet emlékezni tudományos konferenciákkal is, hiszen a tudomány hitelesíti az emlékezést, a kettő egymás nélkül pedig nem létezhet. Idézett Horatiustól, amely szavakkal egykor a költő Zrínyi Miklós is kezdte Az török áfium ellen való orvosság című művét: ?dicső és szép dolog a hazáért meghalni, de még szebb érte élni?. Ezzel utalva arra, hogy e szavakkal érthetőek meg igazán a Szigetvárt védő Zrínyi Miklós és leszármazottait egykor mozgató eszmék, melyek ma is oly aktuálisak, mint akkor voltak.

 

?Nem egy halni készülő mártír volt? ? hangsúlyozta ?, hanem egy mindenre felkészült hadvezér, aki nem csak saját birtokát, hanem minden lakóját védte. ?Harcolni kell az elnyomás ellen, ahogyan a megmaradásért, a szabadságért is, sosem feledve azt, ami ennek a küzdelemnek az oka? ? zárta beszédét, majd megköszönte a kiállításért dolgozók munkáját.

 

?Szigetváron a kultúrának, a hagyománynak komoly bástyája van? ? kezdte Dr. Hóvári János nyitóbeszédét. Kiemelte, hogy Szigetvárnak az 1960-as években már volt egy Zrínyi Miklós-kiállítása, de ezt egy időre elveszítette, azonban hősiesen visszaszerezte. Hozzátette: most olyan kiállítást nyitnak meg a miniszterrel közösen, amelyre eddig nem volt példa. Külön megköszönte Balog Zoltán támogatását, aki nélkül az emlékév nem jöhetett volna létre. Hangsúlyozta az emlékév egyik fő célját, amely a Zrínyi-hagyomány leporolása, ezt segítette a vár felújítása, egy új Zrínyi-kép, egy új Zrínyi-szobor és számos tanulmány, művészeti alkotás, amely erre az alkalomra készült.

 

Vass Péter, Szigetvár polgármestere megnyitó beszédében elmondta: ?Ennek az országnak sok hőse volt és van, nekünk Zrínyi Miklós a hősünk.? Beszéde végén pedig hangsúlyozta: minden epés gondolat nélkül kell most örülnünk annak, hogy végre nekünk, Szigetvár lakóinak van egy saját kiállításunk erről a hősről.

 

A megnyitó beszédek után a tömeg átvonult az első emeleti kiállítóterembe, ahol Balog Zoltán, Dr. Hóvári János és Vass Péter átvágta a szalagot, így avatva fel a kiállítást. Három teremben tekinthetőek meg a képek, lineárisan haladva, Zrínyi Miklóst, a várvédő asszonyokat és végül emlékezetüket bemutatva. Számos nagy kiállítás képei közül vettek át festményeket a szervezők, amelyeket most a szigetvári vár Andrássy-kastély termében tekinthetnek meg az érdeklődök, így látható Madarász Viktor Zrínyi Miklós című festménye és Kőnig Frigyes Szigetvár váráról készült alkotása is. Illetve egy teljesen külön falrészen láthatóak a Szigetvárt védő asszonyokról készült alkotások.

Készítette: Fischer Viktória/Zrínyi-emlékév

Fotó: Csákvári Zsigmond