A Hudec-kód című kiállítás Hugyecz (Hudec) Lászlónak (1893–1958), a modern építészet kiemelkedő alakjának munkásságát, életútját és történetét eleveníti fel az építész által tervezett épületben.
Hugyecz László személyisége és öröksége hidat képez a kínai–magyar kulturális kapcsolatokban, így ezért is fontos, hogy megvalósul ez a kiállítás – mondta a budapesti Hudec Kulturális Alapítvány vezetője, Csejdy Virág, Hugyecz László unokahúga, a kiállítás fő kurátora.
A kiállításnak a Hugyecz által tervezett és 1932-ben elkészült Christian Literature Society Building ad otthont, amely húsz évig saját építészeti irodájának is helyet adott. Az épület tervezésében öccse, Géza is közreműködött, aki 1933-ban bekövetkezett tragikus haláláig bátyja irodájában dolgozott.
A száz napig látható, kínai finanszírozású kiállítás fontosságát hangsúlyozva Csejdy Virág az MTI-nek elmondta, hogy Hugyecz építészeti és kulturális öröksége egyszerre képviseli Sanghaj háború előtti aranykorát és egy huszadik századi alkotó ember gondolkodását, aki nyitott volt az innovációra, a kulturális sokszínűségre, és túlélve a történelem viharait, belülről építkezett. A Hudec életének fontos momentumait és helyszíneit illusztráló legtöbb dokumentummal, személyes tárggyal, vázlataival, építészeti portfólióival, valamint az újonnan felújított 16 milliméteres filmjeivel most először találkozhatnak a sanghajiak, akik a kiállításhoz kapcsolódóan a téma köré szervezett különféle eseményeken is részt vehetnek majd.
A kiállítás társkurátora és kínai szervezője, Hu Ji-han elmondta, hogy 2024 február elején zárták be Sanghaj egyetlen Hugyecznek szentelt emlékhelyét, a Hudec Memorial Hallt, amely a kiváló építész egykori lakóházában volt tíz éven keresztül. Az év elején személyesen is részt vettem a záróünnepségen, ahol kígyózó sorokat láttam, rengetegen jöttek el, hogy elbúcsúzzanak az emlékhelytől. Ekkor úgy éreztem, hogy tennem kell valamit az ügy érdekében
– mondta el Hu Ji-han az MTI-nek. Hu Ji-han, aki korábban több európai városban is dolgozott már, az év eleje óta folyamatosan Hugyecz életével foglalkozik, és az építész 29 évet felölelő sanghaji életéről, jellegzetes épületeiről digitális tartalmakat gyárt elsősorban kínai fiatalok számára. Szeretném megismertetni a fiatalabb kínai generációval a magyar építészt. A Hudec-kód nevet azért adtuk a kiállításnak, hogy ezáltal a kínai közönség egyfajta felfedezőként vesse bele magát Hugyecz életébe, úgymond interaktívan felderítsék annak rejtélyeit és kulturális örökségét, melyet hátrahagyott a nagyvárosban
– fogalmazott.