Hunyadi Mátyást köszönti a reneszánsz emlékév

Kultpol

A programsorozatot Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából rendezik meg. "Itt nem egy megemlékezésről, nem egy esemény felelevenítéséről lesz szó, hanem egy gondolkodás, egy mentalitás, egy életforma bemutatásáról" - mondta Hiller István oktatási és kulturális miniszter a sajtótájékoztatót követően. A Reneszánsz Év a megújulást, a változást és az ember állandó újjászületését állítja a középpontba, mondta.

Az egy éven át tartó eseménysorozatban nagyon különböző társadalmi rétegek, különböző korú emberek is megtalálják az érdeklődésüknek megfelelő rendezvényt, hangsúlyozta Hiller István, aki úgy számolt: az eseményre fordítandó költségek "nem állnak meg" egymilliárd forint alatt.

Thuróczy Zoltán, a Reneszánsz Programiroda vezetője a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a megszokottól eltérő programok egyrészt visszatekintenek a reneszánsz hagyományokra, másrészt bemutatják a modern reneszánszot, azt, hogy mit jelent az újjászületés a modern ember számára. A Reneszánsz Év programjait az Oktatási és Kulturális Minisztérium keretében működő iroda koordinálja. A rendezvények nem a fővárosra koncentrálnak, a vidéki és a határon túli közönséget is megszólítják, tette hozzá.

Az év eseményeiben jelenleg 66 múzeum és kiállítóhely vesz részt; 20 intézménnyel, 25 egyesülettel és szervezettel vették fel a kapcsolatot. Hét tárca is bekapcsolódik az eseménysorba. A kiállítások sorát a Szépművészeti Múzeum kezdi a Mediciek korát bemutató átfogó tárlattal, de bekapcsolódik a programokba egyebek mellett az Országos Széchényi Könyvtár a Lux Pannoniae; Vitéz János és a magyarországi humanizmus kezdetei című kiállításával.

A Mátyás király trónra jutása után Magyarországon meghonosodott reneszánsz képzőművészet emlékeit mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria tárlata, a Budapesti Történeti Múzeumban pedig Mátyás király udvarát állítják a középpontba. Az itáliai reneszánsz majolikaművészet emlékeit vonultatja fel az Iparművészeti Múzeum kiállítása. Vidéken egyebek mellett az ozorai várkastélyban kiállítás, Gyulán reneszánsz karnevál, Diósgyőr várában Királynék Tavasza című rendezvény várja a közönséget.

Az évben kiemelt szerep jut a tudományos programoknak is, köztük 2008 májusában a világ vezető kutatóinak részvételével nemzetközi konferenciát tartanak a reneszánsz koráról Magyarországon. Kolozsvárott Mátyás koráról és a Hunyadi családról rendeznek tudományos tanácskozást.

(Múlt-kor/MTI)