A legtöbb művészt húsvét kapcsán a vallási témák ihlették meg. Számos festő, így többek között Leonardo Da Vinci, Rembrant, Giotto di Bondone, Andrea Mantegna és Munkácsy Mihály is megfestette Krisztus alakját a kereszten, a keresztre feszítés előzményét vagy a feltámadást. Kevésbé népszerű téma azonban a húsvét egyéb szokásait ábrázolni, így például a locsolkodást vagy éppen az ünnepi ételt: a sonkát. Utóbbi ugyan a negyven napi böjtöt zárja le, így szorosan kapcsolódik a keresztény valláshoz, a locsolkodás azonban sokkal régebbre visszanyúló hagyomány. Hiszen már a pogány hitvilágban is élt ez a hagyomány mint a termékenység és a megtisztulás jelképe. Alább öt olyan festményt válogattunk össze, melyek megmutatják a húsvét keresztény valláshoz és a néphagyományhoz tartozó elemeit is.
1. Munkácsy Mihály: Krisztus Pilátus előtt (1881)
Ez volt a trilógia elsőként elkészült képe, Munkácsy kronológiai sorrendben festette meg Krisztus szenvedéseit, az első képet Krisztus Pilátus előtt címmel 1882-ben mutatták be a budapesti Műcsarnok nagytermében.
2. A sorozat második darabja az Ecce Homo, amely 1896-ban készült el.
3. A trilógia utolsó darabja a Golgota címet kapta, és 1884-be készült el. Érdekesség, hogy maga Munkácsy soha nem látta a három képet együtt kiállítva.
4. Munkácsy Mihály nemcsak stílusában, de témáiban is kiemelkedő alkotó, hiszen nincs még egy olyan művész, aki ilyen alaposan végigjárta volna a húsvét ünnepét. Nemcsak a vallási témákról, de a népi hagyományokról is megemlékezett, 1864-ben festette meg a Húsvéti locsolkodás című képét. A locsolkodás alapvetően pogány hagyomány, melyet a keresztény kultúrkör átvett, és amely eredetileg a termékenység, a megtisztulás szimbóluma.
Fotó: wikipedia.hu |
5. Újházy Ferenc: Asztali csendélet sonkával (1870)
Ez a kép különösen érdekes, hiszen nem találni még egy olyan művész, akit ennyire megihletett volna a sonka, amely ma már a húsvéti ünnep szerves része lett.
Fotó: wikipedia.hu |
Kultúra.hu/Wikipédia