Húsz évvel ezelőtt kezdte meg tevékenységét a mára hazai és nemzetközi körökben is nevet szerző Virág Judit Galéria: 1998. október 5-én tartották első aukciójukat a Budapest Kongresszusi Központban. A jubileum alkalmából napra pontosan húsz évvel később, 2018. október 5-én várják az érdeklődőket és a vásárlókat egy különleges árveréssel. ?Akkor egy negyven négyzetméteres galériánk volt az utca túloldalán, a képeket adagonként szállítottuk a fotóműhelybe, az aukciós kiállítás a Kongresszusi Központ folyosóin volt. Ez így ment éveken keresztül egészen 2003-ig, amíg ez a mostani terület meg nem valósult? ? emlékezett vissza Virág Judit a szeptember 20-án megtartott sajtótájékoztatón. ?Akkor 440 négyzetméterre növekedett a galéria területe, ma 800 négyzetméternél is több a területünk? ? fűzte hozzá. A galéria mai területén irodák, műhelyek és könyvtár is működnek.
Ezen az első, 1998-as aukción máris rekorddal indított a Galéria: Rippl-Rónai József Zorka kékköves gyűrűvel című festménye hárommillió forintos kikiáltási árról indult és végül 21 millió forintért kelt el. ?Ez akkoriban szokatlanul nagy ár volt, hiszen ebben az időben az aukciós rekordot egy Tihanyi Lajos-kép tartotta 1994-ben 12 millió forinttal a BÁV-nál? ? mesélte Virág Judit. Ezt követte Gulácsy Lajos A régi instrumentumon játszó hölgy című képe, amely 2002-ben került kalapács alá és a 28 millió forintos indulóárról a licit végén 95 millió forintért adták el. Egy évvel később Munkácsy Mihály 1879-es A baba látogatói című festménye is hasonló magaslatokba szárnyalt: 60 milliós kikiáltási árról indulva az árverés végén 160 millió forintért lelt gazdára.
Az elmúlt húsz évben évente három aukciót rendezetek, ezt a válság idején is tartották. Az elmúlt két évtized alatt 37 életmű-rekordot állítottak fel, ötször döntötték meg az aukciós rekordot, 62 aukciót és 40 nonprofit kiállítást rendeztek, megjelentettek számos kiadványt és éveken keresztül szabadegyetemi előadásokat tartottak. Az elmúlt húsz évben a galériában 36 tétel leütési ára emelkedett 50 millió forint fölé, 12 tétel meghaladta a 100 millió forintot, három tétel leütési ára pedig átlépte a 200 millió forintot. A Virág Judit Galéria második legjobb eladása a mai napig Munkácsy Mihály Poros út I., valamint Tihanyi Lajos Pont Saint Michel című képe, mindkettőt 220 millió forintért vásárolták meg. Az aukciós rekordot 2012 óta ? szintén a Virág Judit Galériában elkelt ? Csontváry Koszta Tivadar Traui táj naplemente idején című 1899-ben készült festménye tartja 240 millió forintos eladási árával.
?A 12 rekordból kilenc fűződik a galériánk nevéhez, amelyhez persze kellettek ezek a nagyszerű művek is. A triumvirátusba, a Gulácsy?Munkácsy?Csontváry hármasba tavaly télen sikerült bekerülnie egy modernizmushoz tartozó képnek is. Amit most nagyon várunk, hogy ez a négyes még egy alkotóval bővüljön, aki az elképzelésünk szerint Rippl-Rónai József lesz. Ha ugyanis valakinek ott a helye a legek között, akkor az Rippl-Rónai? ? magyarázta Virág Judit a sajtótájékoztatón. Tavaly megtartották a világ első Zsolnay-aukcióját is, amelyet idén november 8-án egy újabb követ, ezen egy Bécsből és egy New Yorkból érkező gyűjteményt árvereznek el.
Az október 5-én megrendezendő, 212 tételt tartalmazó jubileumi aukció három sztárja Rippl-Rónai József Pihenő Franella, Bortnyik Sándor Vörös palack, valamint Reigl Judit Semmi szétzúzása című festménye lesz. Kelen Anna művészettörténész Rippl-Rónairól elmondta, hogy az utóbbi években a párizsi Musée D?Orsay két képet is vásárolt a művész egyik legkeresettebb korszakából, a kukoricás korszakból, amelyek a múzeum állandó kiállításán szerepelnek. Hozzátette: már élete során is ez volt a festő legsikeresebb korszaka, a kortársai körében csak ?elvadult pointillizmusnak? nevezett stílussal ugyanis teljesen önálló, se a magyar se a nemzetközi művészetben senkihez sem hasonlítható stílust fejlesztett ki. ?Tiszta, keveretlen, harsogó színeket használt, és ezt úgy vitte vászonra, mint megannyi érett kukoricaszemet, innen ered a csupán néhány évet felölelő stílusának elnevezése is? ? fűzte hozzá Kelen Anna. Az elárverezendő 1911-es Pihenő Frenella című képpel kapcsolatban a művészettörténész elmondta azt is, hogy a francia modellt 1910-ben ismerte meg a festő, és annyira megtetszett neki, hogy meghívta kaposvári otthonába. ?Rippl-Rónai viszont saját visszaemlékezései szerint sem szerette az arcát, csak az alakjáról festett képet, portrét sosem készített róla? ? fejtette ki Kelen Anna.
Bortnyik Sándor 1923-ban, Weimarban készült, geometrikus absztrakcióhoz köthető csendéletével kapcsolatban a művészettörténész kiemelte, hogy a művésznek csupán három csendélete van ebből az időszakból, azok is magántulajdonban vannak. ?A Bauhaus oktatóival, diákjaival alakított ki szoros kapcsolatot a kép készültekor, de sajnos az ekkor készült műveinek jelentős része megsemmisült, elveszett, vagy lappang valahol? ? fűzte hozzá.
Az árverés harmadik ikonikus tétele Reigl Judit festménye. A festőnővel kapcsolatban a Kelen Anna művészettörténész elmondta, hogy az 1950-es években Franciaországba disszidált, azóta is ott él és alkot. ?A háború utáni európai festőművészet egyik legjelentősebb képviselője? ? emelte ki. Ezt a műtárgypiac is alátámasztja: a Kossuth-díjas művész festményeinek ára 15 év alatt a pár ezer eurós összegről mára több száz, 300-500 ezer euróig emelkedett. Alkotásai a világ legnevesebb aukciós házaiban tűntek fel és kerültek kalapács alá. ?Reiglnek három jelentős korszaka van: az automatikus írás, a robbanás és az úgynevezett fényírás. Ez a mostani festménye, amelyet a jubileumi aukción elárverezünk az automatikus írás sorozatából való, viszont ebből a korszakból még soha nem szerepelt még képe sem a nyilvánosság előtt, sem árverésen? ? magyarázta a művészettörténész.
Az est másik három különlegessége Pekáry István Ősz című monumentális méretű, a magyar vidéki élet költői szépségét ábrázoló festménye, Vaszary János Tengerpart, valamint Perlmutter Zsák Szalon című képei. A művek összkikiáltási ára megközelíti a 650 millió forintot.
Az október 5-én megrendezendő jubileumi árverésre számos további különlegességgel készülnek a Virág Judit Galéria munkatársai. Ahogy Törő István, a galéria ügyvezető igazgatója elmondta: az 59. aukció előtt meglepetés koncerttel várják az érdeklődőket, az árverés résztvevői, a vásárlók és a licitet elvesztők között pedig ötven értékes nyereményt sorsolnak ki. Az est során két műtárgy is gazdára talál: egy Berény Róbert-festmény és egy Zsolnay-kerámia, amelyek értéke meghaladja a 10 millió forintot. Ezen kívül lesz egy aukciós játék is, amelynek keretében tippelni lehet tíz adott mű vételi árára. A játék első három helyezettje, akik először és helyesen töltik ki a lapot, pénzjutalomban részesülnek.
A jubileumi aukciós kiállítás szeptember 22. és október 4. között tekinthető meg ingyenesen a Virág Judit Galériában.
Révy Orsolya