Benkő Imre megérezhette az esemény különleges mivoltát, ugyanis a fotográfus már 1993 óta, a legelső Sziget kezdetétől fotózza a rendezvényt. A Capa Központban jórészt az ő képei tekinthetők meg, melyek kivétel nélkül mind fekete-fehérben mutatják be a fesztivál világát, de helyet kaptak Csudai Sándor, Fűrész Zsolt, Kálló Péter, Major Kata, Mohai Balázs, Mudra László és Varga Benedek, vagyis a Rockstars Photographers csapatának képei is. A tárlatot július 11-én Gerendai Károly, Müller Péter Sziámi és a kiállítás kurátora, Csizek Gabriella nyitotta meg.

A Sziget elindulásakor még egyedülálló fesztiválnak számított Magyarországon. Az azóta eltelt huszonnégy év alatt ? az idei Sziget lesz a 25. ? kinőtte magát az esemény, ezzel a növekedéssel pedig nemcsak az előadói repertoár szélesedett ki, de a közönség is nagymértékben lecserélődött. A kezdetben még főként punkokból álló fesztiválozókat mára leváltották a hipsterek és persze, mindenki más is, hiszen a legtöbb magyar legalább egyszer már megfordult a fesztiválon. A Sziget nem csak a koncertjei és fellépői miatt számít egyedi rendezvénynek, érdekessége, hogy szinte miden kulturális intézmény képviselteti magát a helyszínen ebben az egy hétben, így a Capa Központ is, amely évek óta aktívan jelen van a fesztiválon.

Benkő Imre és a Sziget hivatalos fotós csapatának, a Rockstar Photographersnek a fotóiból Csiszek Gabriella válogatta ki a megtekinthető alkotásokat. ?A kiállításon igyekeztünk különleges, az élményszerűséget segítő installációt kitalálni? ? mondta el a tárlat kurátora a nyitóeseményen. Majd hozzátette: a huszonöt év meghatározó volt a tárlat kialakításában, de a megtekinthető fotográfiák nem kötődnek szorosan időrendhez, sokkal inkább törekednek az élményszerűségre, a Sziget sokszínűségének bemutatására.

A szót Müller Péter Sziámi, a fesztivál egyik alapítója vette át, aki elmondta: nem tudna egyetlen fotót sem kiemelni, mert ugyan vannak kedvencei, de sokkal inkább szeretne egy saját liveboxot a fejére, ahol folyamatosan ezek a képek pörögnek vissza. ?Elkezdtünk Karcsival valamit, ez a valami pedig természetes következménye volt az életünknek? ? mondta, majd hozzátette: az első Sziget nagyon személyesen indult, valójában egy hatalmas házibuli volt a Sziámi zenekarral. ?Magamének érzem most is a Szigetet a szó lelki értelmében? ? hangsúlyozta Müller Péter Sziámi, hozzátéve, hogy a kiállított fotókon egyszeri érzelmi pillanatok jelennek meg.


sziget252_600x400.png
Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi

?Nemcsak a mi életünkben fontos a Sziget, amely nekünk a hétköznapokat is jelenti, hanem már az ország életében is meghatározó tényezővé vált? ? idézte a fel a kezdeti időszakot Gerendai Károly, majd hozzátette: nem gondolták, hogy idáig eljut a fesztivál, ezt mind az élet hozta magával. Hatalmas szerencsének nevezte, hogy Benkő Imre már a kezdetektől fogva ráérzett a Sziget hangulatára és az elejétől dokumentált mindent. Kiemelte: ma már saját fotós csapata van a fesztiválnak. ?Azt, hogy mi minden történt ez alatt a huszonnégy év alatt, nagyon nehéz elmondani. Megmutatni sokkal könnyebb. Érdekes végignézni, hogyan lett a poros, házibuli hangulatból Európa egyik legjobb fesztiválja.?

A tárlat augusztus 31-ig megtekinthető.

Fischer Viktória