Idén is elismerik a legjobb filmes szakemberek munkáját a Kovács László–Zsigmond Vilmos operatőrdíjakkal

Film

A Kovács László–Zsigmond Vilmos operatőrdíjak odaítélői a rendezvény alapítása óta különböző díjakkal ismerik el a magyar operatőrök közösségének azon tagjait, akiknek karrierje példaértékű a magyar filmgyártás világában. Idén mások mellett Baranyai László, Kurucz Sándor és Lakatos Iván is elismerésben részesül.

A Kovács László – Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat idén is a legkiválóbbak kapták
A Kovács László–Zsigmond Vilmos operatőrdíjakat idén is a legkiválóbbak kapták

Kovács László–Zsigmond Vilmos-életműdíjas lesz Baranyai László. Az operatőr 1982-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, majd Ausztráliába disszidált, ahol első magyarként az Ausztrál Operatőrtársaság kiemelt tagjává választották. Pályafutása során többek között A másik ember (1988), Noise (2007) és a Downriver (2015) című alkotásokban nyújtott kimagasló operatőri teljesítményt.

Életműdíjjal jutalmazzák Kurucz Sándor Balázs Béla-díjas operatőrt. A felvidéki születésű szakember 1974-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán film- és televízióoperatőr szakon. 1976–1990 között a Mafilm operatőre volt. Olyan játékfilmek vizuális megoldásait köszönhetjük neki, mint például a Sínjárók (2006), az Eszterlánc (1985) vagy éppen Sára Sándor Tüske a köröm alatt (1987) című filmje. Ezek mellett több mint száz tv- és játékfilm vizuális világa kötődik a nevéhez.

Szintén életműdíjban részesül Lakatos Iván Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, operatőr és producer. 1957–1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakos hallgatója volt, ahol Illés György, Keleti Márton, Máriássy Félix és Makk Károly tanították, majd 1967-ig a főiskola tanársegéde volt. Pályafutása során nyolc játékfilm, rengeteg rövidfilm, több mint száz, főleg történelmi, művészettörténeti film operatőre volt. Ez idő alatt olyan filmek fényképezéséért felelt, mint például A szép akasztott (2001), az Inas a szalonban (2005) vagy éppen A casus belli ember (2005).

Idén két kiváló szakember kap Bojkovszky Béla-díjat, amelyekkel a pályafutásuk során kiemelkedő teljesítményt nyújtó fővilágosítókat ismerik el a rendezvény szervezői. Marafkó Bálint nemcsak a nagyjátékfilmek (Valami Amerika, Oda az igazság!, Bakkerman, Hasutasok, Aranybulla), valamint a televíziógyártás (Barátok közt, Megasztár, Sztárbox) világában bizonyította szakmai rátermettségét, hiszen számos koncert, színházi előadás, valamint rendezvény fűződik a nevéhez.

Bojkovszky-díjjal ismerik el Paluch Krisztián pályafutását, aki a hazai játékfilmek (Liza, a rókatündér, Kincsem, Bibliothéque Pascal) mellett munkájával olyan nemzetközi produkciók megvalósulásához járult hozzá, mint például a Dűne első és második része, Gemini Man, Mentőexpedíció vagy éppen a Szárnyas fejvadász 2049.

Először adják át a HSC Stábiskola Emlékgyűrűket, azon HSC Stábiskolát elvégző szakembereknek, akik azóta magas színvonalú munkájukkal járulnak hozzá a magyar és a nemzetközi filmgyártáshoz. A szervezők öt szakembernek adják a gyűrűket: Gottmann István focus pullernek; Osváth Gábor producernek; Pálffy Gergelynek, a Ludwig Camera Budapest ügyvezető igazgatójának; Pintér Bencénk, a Sparks Kft. lámpa/grip részleg vezetőjének; valamint Üveges Zoltán focus pullernek.

Az idei versenyen öt kategóriában – játékfilm, tv-film, dokumentumfilm (természetfilm, ismeretterjesztő film, portréfilm), kisjátékfilm, diákfilm – választják ki a legjobb operatőröket. A diákfilm kategória versenyzőinek most is lehetőségük lesz elnyerni Magyarország legértékesebb diákfilmdíját, a Sparks Kft. – Panavision filmes kameracsomag különdíját, amelyet 2005-ben maga Zsigmond Vilmos alapított és támogatott élete végéig.

Ezek mellett a novemberi rendezvényen megemlékeznek az idén húszéves Aranyszem Operatőr Fesztiválról, amelyet 2018-ban neveztek át a két világhírű magyar operatőr emlékére. Az évforduló alkalmából hosszú idő után újra átadják az Aranyszem fődíjat az év legjobb operatőrének.

További információk a díjak oldalán olvashatók.