A bejelentést Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára tette az m1 Ma reggel című műsorában pénteken.
Idén 50 ezerrel, csaknem 15 százalékkal többen látogatták meg a Múzeumok Éjszakája programjait – mondta el a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy Budapesten az idei évben már többen vettek részt a programokon, mint a pandémia előtt, a vidéki helyszínek látogatottsága pedig erőteljesen közelít a koronavírus-járvány előtti adatokhoz.
Véleménye szerint a programsorozat sikere nagyban köszönhető annak, hogy a múzeumok ilyenkor a legérdekesebb, leginteraktívabb programjaikat mutatják be, a rendezvényeken pedig előadőművészek is képviseltetik magukat. A Múzeumok Éjszakája hivatalos weboldalának látogatottsága is nőtt: mintegy 20 százalékkal többen keresték fel az oldalt, mint az előző évben. Továbbra is a fiatal, 18–24 év közötti és a 25–34 év közötti korosztály teszi ki legnagyobb számban a honlap látogatóit – közölte Vincze Máté.
A Múzeumok Éjszakája programsorozat idén a „Trendben vagyunk” jelmondatot viselte, ami a magyar innovációra utalt, valamint arra, hogy a magyar múzeumi szféra követi és gyakran diktálja a nemzetközi trendeket. Az idei jelmondat ezen kívül a Neumann-emlékévre is célzott, ugyanis sok kiállítás ehhez a tematikához kapcsolódik – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
A legnépszerűbb múzeum idén a Szépművészeti Múzeum volt több mint 15 ezer látogatóval.
A második leglátogatottabb intézmény több mint 11 ezer látogatóval a székesfehérvári Szent István Király Múzeum lett, amely egy interaktív Árpád-kori bemutatóval várta az érdeklődőket. A harmadik legnépszerűbb helyszínt, az élő dél-amerikai lepkebemutatóval készülő Magyar Természettudományi Múzeumot szintén körülbelül 11 ezer érdeklődő kereste fel – emelte ki Vincze Máté.
A Múzeumok Éjszakáján évről évre erősebb a vidéki jelenlét, amit jól mutat, hogy idén a 450 helyszínből több mint 300 program vidéki helyszíneken volt. Veszprém és a balatoni régió idén kiemelt helyszíne volt a rendezvénysorozatnak – tette hozzá. A veszprémi eseményekről szóló beszámolónk itt olvasható.
A következő Múzeumok Éjszakáját 2024. június 22-én tartják – közölte Vincze Máté.
Az UNESCO adatbázisa szerint 2021-ben 103.842 múzeum volt szerte a világon, amelyek kétharmada Nyugat-Európában és Észak-Amerikában található. Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2022-ben 699 múzeum volt, a pandémia előtti utolsó évben, 2019-ben mindössze eggyel mutatott többet a tábla. A világ legnépszerűbb múzeuma 2022-ben a Louvre volt.
Ecuadori táncosok a Múzeumok Éjszakája programján a Magyar Természettudományi Múzeumban 2023. június 24-én. Fotó: Bruzák Noémi / MTI