Gólyalábasok és világító medúzák, hastáncosok és lantosok, színházi produkciók és tárlatvezetések: mindebben része lehetett annak, aki Veszprémben vett részt a Múzeumok Éjszakáján.

Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa idén a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat kiemelt helyszíne volt. Az ünnepi estén nyílt meg a közönség számára a frissen felújított Laczkó Dezső Múzeum és a várba vezető Hősök kapuja is. A két megújult helyszín friss kiállításokkal várta az érdeklődőket. Ráadásul a veszprémi várnegyed felújítása is épp ekkorra fejeződött be: a várbeli séta önmagában megért egy estét.

A Laczkó Dezső Múzeum a Balaton festőjének, Egry József születésének száznegyvenedik évfordulója előtt tisztelegve 140 alkotást felvonultató tárlattal nyitotta meg kapuit. A Medgyaszay István által tervezett épület frissen felújított tereiben szinte világítanak Egry festményei: a fény festőjének alkotásain a Balaton ezer arca köszön vissza. Rendhagyó módon a kiállítás tereiben egy társasjáték is helyet kapott: Egry életrajzához kötődő események során átjutva érhetünk a célvonalra.


649b052a57637a5a1a22113a.jpg
Társasjáték a Laczkó Dezső Múzeum Egry József 140 című kiállításán

A múzeum melletti téren a Kabóca Bábszínház világító tengeri óriásbábokat felvonultató esti előadására és gólyalábasok felvonulására is sor került.


649b058257637a5a1a221165.jpg
Részlet a Kabóca Bábszínház Art Prom – V.O.S.A.: The Visitors című előadásából

Az ország első vidéki skanzenjében, az 1935-ben megnyílt, idén megújult Bakonyi-házban Amikor egy foglalkoztató füzet életre kel címmel tartottak tárlatvezetést, amelyre sötétedés után lámpásokkal lehetett elindulni.

A veszprémi várba a Hősök kapuján keresztül vezet az út. A város 1933-ban döntötte el, hogy az I. világháború elesetteinek emlékére nem obeliszket állíttat, hanem a vár déli kapujának helyén, egy bástyatorony maradványait felhasználva kaput idéző emlékművet emel. A kiírt pályázatot Pázmándi István építész és Rumi Rajki István szobrász nyerték el.

A diadalív fülkéiben szárnyas angyalok tartanak babérkoszorút, e figurák köszönnek vissza a toronyépület festett ablakain is. Mivel ezekről az ablakokról nem maradt fenn eredeti terv, Czebe István kortárs üvegművész az épülethez remekül illeszkedő, korábban megsemmisült  ólomüvegablakokat a domborművek alakjaiból kiindulva pótolta.


649b0660f7e3ef9ada6320fb.jpg
Hősök kapuja

A kiállítótérben a veszprémi püspökség középkori történetét felelevenítő tárgyak láthatóak.

Az emeletre vivő lépcsősor mellett idővonal tájékoztat a város történelmi eseményeiről, az emeleten pedig makett mutatja be a középkori veszprémi várat és az egykori környező településeket. Ugyanitt látható egy korhű technikával újraalkotott középkori gyermekviselet is.

A veszprémi várban álló Művészetek Házában is egymást követték az események ezen az éjszakán. A Laczkó Dezső Múzeum Egry-tárlatához kapcsolódóan a Várgaléria termeiben Egry József ifjúkori alkotásaiból nyílt kiállítás. Az emeleti termekben két fotókiállítás középpontjába a Balaton került. Szabó Dezső Landscape elnevezésű sorozatában 1996 és 2004 között fotózta a szigligeti kikötő egy adott pontjáról a szemben fekvő fonyódi hegyet és a Balatont. Mindig azonos beállítást, gépet, filmet használva a változatlan, ugyanakkor folyton változó környezetet örökítette meg.

Szalontai Ábel hasonló koncepcióval készítette Badacsony című fotósorozatát. A jellegzetes badacsonyi tanúhegy és a tó fotózásával a táj időtlenségét állította szembe az örökké változóval. Az összefűzött képsorokhoz Jávorka Ádám komponált zenét.


649b0723798baf9c96d1e0b3.jpg
Szalontai Ábel: Badacsony

A Dubniczay-palota pincéjében található téglagyűjteményben, a Tegulariumban kincskereső játékkal és dísztéglakészítéssel várták az ifjabb és az idősebb korosztályt. A tárlatvezetések mellett színházi produkció is szerepelt a kínálatban. A Góbi Rita Társulat 2 m² című előadása valóban két négyzetméternyi helyen mesélt az öregkori elmagányosodásról. A szöveg nélküli, mozgásra, gesztusokra épülő előadás sok humorral és emberséggel hozta közelebb a nézőkhöz ezt a nehéz életszakaszt.

A Művészetek Háza kertjében még vándorfényképész is dolgozott, az épület barokk tereiben pedig a bolhapiacok kacatjai nyertek új értelmet: Eric Kessels holland és Thomas Mainlaender francia művészek a múlt relikviáiból készült alkotásaikkal reflektáltak közös európai múltunkra.


649b0983f7e3ef9ada632124.jpg
Részlet az Europa Archiv című kiállításról

Hastáncosok, gólyalábasok, fényjáték és lantzene: a Múzeumok Éjszakáján minden pillanatban izgalmas esemény középpontjába csöppenhetett a sétáló, aki gyanútlanul városnézésre indult a páratlan szépségű veszprémi várnegyedben.

A nyitóképen a sümegi Hastánc Egyesület Al-Ahram hastánccsoportja és a Tabulatúra régizene-együttes felvonulása. A fotók a szerző felvételei.