A legjobb Shakespeare-alakításért járó Gábor Miklós-díjat ebben az évben Orth Péter nyerte el a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház Kovács Lehel rendezte Macbeth-előadása címszerepének megformálásáért.

Mivel a tavalyi évadban született kecskeméti Shakespeare-bemutató már nincs műsoron – az idei Gábor Miklós-díjnál a 2023. március 1-jétől 2024. március 31-ig terjedő időszak produkcióit vette figyelembe a szakmai grémium –, ezért a díjat Ascher Tamás, a bizottság elnöke a kecskeméti színház Három nővér-előadásának végén nyújtotta át a színpadon. A meglepetésszerű ünnepi eseménynek kedves színezetet adott, hogy a Kuligint játszó Orth Péter mellett nemcsak a nézők és a kollégák – köztük a Macbeth rendezője, Kovács Lehel – örülhettek a díjnak, hanem a színész édesanyja, Csombor Teréz is, aki Anfiszát alakítja a Három nővérben.

Orth Péter

Első színpadi sikerét kilencévesen aratta Nyilas Misi szerepében Kecskeméten. 2004 és 2008 között a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tanult, majd a budapesti Nemzeti Színház társulatának tagja lett. A Latabár- és Junior Prima díjas színész 2010 óra a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház tagja.

Jelentős Shakespeare-tapasztalattal rendelkezik. Macbethet megelőzően volt Mercutio a Rómeó és Júliában, Cassio az Othellóban, Laertes a Hamletben, Ferdinánd A viharban, és színre lépett a Lear királyban is. A lista némi engedménnyel egy friss bemutatóval, a Szerelmes Shakespeare-rel folytatható, amelyben a versenytárs drámaírót, Marlowe-t alakítja. 

A Gábor Miklós-díjról

Vass Éva színésznő 2000-ben, férje halála után két évvel alapította a Gábor Miklós-díjat. Az elismerést Shakespeare-szerepben kiváló teljesítményt nyújtó színésznek ítéli oda a szakmai kuratórium, amelynek több mint tizenöt évig volt elnöke Koltai Tamás színikritikus. 2017 óta Ascher Tamás rendező vezeti a testületet, a tagok: Meczner János rendező, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, Spiró György író és Stuber Andrea színikritikus. Vass Éva 2019-es halála után az alapító jogutódja Alföldi Róbert lett.

A Gábor Miklós-díjasok listáján László Zsolt az első név, s követte őt az évek során Varga Zsuzsa, az azóta elhunyt Herczeg Zsolt, Blaskó Péter, Kulka János, Balázs Zoltán, Pogány Judit, Hajduk Károly, Szegezdi Róbert, Hatházi András, Rába Roland, Gálffi László, Cserhalmi György, Hegedűs D. Géza, Bajomi Nagy György, Pál András, Csuja Imre, Nagypál Gábor, Görög László, Pallag Márton és Takács Katalin.

A díj egy bronzplakett, Vígh Tamás szobrászművész alkotása. Egyik oldalán Shakespeare, másik oldalán Gábor Miklós portréja látható. A plakett a színészt a Madách Színház 1962-ben bemutatott legendás Hamlet-előadása címszereplőjeként ábrázolja. A díjjal járó pénzjutalom összege 300 ezer forint. Az oklevél a Stalker Studio, a plakettdoboz a Comptech Kft. hozzájárulása a kitüntetéshez.