(MTI) - Mint azt Karlsruhe város kulturális hivatalának vezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján a mottót magyarázva elmondta, a fesztivál fő célja a kulturális sokszínűség bemutatása. Ha ez nem érvényesül ma és holnap, az egyesült Európának "befellegzett" - vélekedett Susanne Asche.
Elmondta, hogy Németországban még mindig él a magyarokkal kapcsolatban a "paprika-zigeunermusik-gulasch-Piroschka" klisé, amelyen ők feltétlenül változtatni akarnak. A programfüzet címlapjára ugyan kettős szögesdrótra fűzve piros és zöld paprikák kerültek, de a felső sor középen kinyílik. Susanne Asche hangsúlyozta, ezzel ismét fel akarják hívni a figyelmet arra, hogy Magyarország milyen nagy szerepet játszott a határnyitásban.
Pécs idén Európa egyik kulturális fővárosa - ez indította őket arra, hogy Róma, Isztanbul és Moszkva után a baranyai megyeszékhely és Budapest legyen a fesztivál vendége. Budapest és Karlsruhe között légvonalban 807 kilométer a távolság, a légvonalbeli kapcsolatot jelképezendő Budapesten 1,2 kilométer, Karlsruhéban pedig 4 kilométer hosszan 11 művész az irányt mutatva színes pöttyöket festett az utcára.
A német és magyar képzőművészek a legnagyobb karlsruhei ipari vállalatokhoz mentek el, hogy a cég profiljának megfelelően kőből, vasból, fából, műanyagból alkotásokat hozzanak létre, amelyek majd együtt lesznek láthatók a fesztiválon április 18-tól.
Siklós Péter, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakreferense hozzáfűzte, hogy a budapesti és karlsruhei intézmények önállóan teremtettek partneri viszonyt. Susanne Asche kiegészítette: 2 ezer munkatárs és 24 intézmény dolgozik a közös projekteken. Az egyik páros - említette példaként - a Magyar Állami Operaház és a Badische Staatstheater Karlsruhe, ahol Szokolay Sándor Vérnász című operája kerül színre.
A fesztivál programja hagyományosan sok műfajú. Szó esik Lukács György esztétikájáról és lesz magyar táncház. A színházi előadások mellett koncerteket - komolyzene, opera, jazz - táncelőadásokat, irodalmi esteket és szimpóziumokat szerveznek idén is. A fesztiválon a rendszerváltás utáni kulturális szerepekről éppúgy szó lesz majd, mint a demokrácia magyarországi helyzetéről vagy arról, hogy az amnézia és a nosztalgia miként jelentkezik a magyar kultúrában.