Időkapszulákat helyeztek el a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyházban

Kultpol

Az időkapszulák közül kettőt egy kőládába helyezve, a beruházásokhoz kapcsolódó kutatások során találták a főtemplom szentélyében lévő jobb oldali ülőfülke mögött befalazva. Ezek, valamint egy ezekhez hasonló mintára készített új került vissza az eredeti helyre.

Építési beruházások során bevett szokás időkapszulák elhelyezése, amelyekbe többnyire az adott kor tárgyait, üzeneteit, dokumentumait helyezik el egyfajta üzenetként az utókornak. Tették ezt a múltban is többször. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a veszprémi várnegyedbeli beruházás során is már több épületben találtak ilyen tárgyat. A Szent István-templom (Ferences templom) tető- és homlokzat-rekonstrukciója során a kereszt alatti gömbből is előkerült egy múltbéli üzenethordozó. A kapszulában többek között korabeli fizetőeszközt és négy levelet találtak. A régi, de erősen károsodott kapszula alapján elkészített új hengert a régi dokumentumok másolataival, valamint egy Ferenc pápától kapott rózsafüzért tavaly ősszel dr. Udvardy György veszprémi érsek elhelyezte a templomkereszt gömbjébe.

A Szent Mihály-főszékesegyház esetében a két korábbi századelős tárgyat a kivitelezés közben kutatói megfigyelést végző szakember találta meg. A főtemplom szentélyében lévő jobb oldali ülőfülke háta mögött voltak befalazva a hengerek egy mészkő ládában, amelynek tetején az 1910-es évszám szerepelt.

Az egyik hengerben egy tudósítást találtak a főtemplom felszenteléséről, a másikban egy 1909-ben kiadott egyházmegyei névtárt és kilenc korabeli pénzérmét. Most ezeket az időkapszulákat visszahelyezték, és kiegészítették egy ezek mintájára készült új réz időkapszulával. Ez utóbbi korunk üzenetét és tárgyait tartalmazza: az aktuális egyházi-társadalmi helyzet leírását, feltüntetve rajta Ferenc pápa, Erdő Péter bíboros, a Veszprémi Főegyházmegye főpásztorának és a Szent Mihály-főszékesegyház plébánosának nevét; egy rövid összefoglalót a főszékesegyház megújításának főbb mozzanatairól; egy megyetérképet; egy Európa Kulturális Fővárosa jelvényt; egy, a veszprémi állatkerthez kötődő érmét és egy adathordozóra rögzített videóüzenetet.

A Szent Mihály-főszékesegyház az első a várnegyedben zajló beruházás során megújuló 18 épületből. A nagycsütörtöki liturgiát már itt tartják meg. „Szimbolikus jelentősége lesz, hogy az olajszentelési misét tartjuk elsőként a Szent Mihály-főszékesegyházban. A szent olajok a szentségekhez kötődnek. Együtt imádkozunk a papsággal és együtt imádkozunk a hívekkel. Ekkor újítja meg a papság az ígéretét az elköteleződésre, a hűségre, a szentségek által az emberek üdvösségének Krisztusi módon történő szolgálatára” – fogalmazott a veszprémi érsek.

Fotó: Nagy Lajos