Időutazás Debrecenben

Egyéb

Heitor Villa-Lobos kilenc "brazil bachiánája" egzotikus zenekari szvitek sorozata, amelyeknek tételei egy Bachra utaló és egy brazil címet viselnek, zenéjükben pedig brazil zenei jellegzetességek ötvöződnek barokk formákkal, szólamszövéssel, harmóniákkal.

Kocsis Zoltán vezényletével már eddig is többször csodálkozhattunk rá a sorozat egy-egy darabjára; ezúttal azt a művet hallhatjuk, amely 1936-ban keletkezett, és amelyben szólószerepet kap a zongora.

A műsor másik különlegessége Villa-Lobos Choros sorozatának kilencedik darabja, amely zenekarra íródott, 1929-ben. Ez a ciklus talán még ritkábban hallható, mint az előbbi, mindegyik darabja más-más hangszer-összeállításra készült. Címe a portugál "sírni" szóból ered, és olyan zenét jelöl, amelyet brazil utcazenészek játszottak, afrikai és európai hangszereken, szabadon improvizálva, nemegyszer disszonáns hangvételt is megütve.

Bach C-dúr zenekari szvitje stilizált, elegáns barokk tánctételek füzére, mondanunk sem kell, hogy remek és gyönyörködtetően változatos zene. A g-moll zongoraverseny egy hegedűverseny átirata, de ez nem is sejlik fel a hallgatása közben, hiszen a zeneszerző zseni briliáns módon ültette át billentyűs hangszerre. A műsorban elhangzik még Villa-Lobos 1917-ben komponált balettje, az Uirapurú című darab is, amelyet a brazil őserdők emblematikus madarának éneke ihletett.

A koncert szólistája a fiatal zongorista generáció egyik legtehetségesebb tagja, a már Debrecenben is jól ismert Balog József lesz.