Igazi kincsesbánya New England Titanicja

Kultpol

A 88 méter hosszú Portland gőzhajó, amelyet New England-i Titanic néven is ismernek, 1898. november 26-án a menetrend szerint, de az időjárási előrejelzésekkel nem törődve indult Bostonból Portlandbe, 190 utassal a fedélzetén. Hollis Blanchard kapitány valószínűleg abban bízott, hogy a hajó átvészeli az utat, mivel azonban két különálló vihar egyesült a tengeren, és csapott le a partra, ezzel már a gőzhajó sem birkózott meg: a 20 méteres hullámok és a 160 km/h sebességű szél végzett a gőzössel. Nem sokkal később a tenger testeket és roncsdarabokat mosott partra Cape Codnál.

A búvárok idén augusztusban és szeptemberben első alkalommal hajtottak végre sikeres merüléseket a roncsnál. A hajó az egykori használati eszközöket érintetlenül megőrizve süllyedt el, így a búvárok tányérokat, evőeszközkészleteket, és szinte érintetlen kabinbelsőket találtak a víz mélyén.

Emberi maradványoknak azonban semmi nyoma, ezért a résztvevők most úgy gondolják, hogy ha voltak is áldozatok, azok az alsóbb fedélzeten lehettek, ahová a búvárok az esetleges veszélyek miatt nem merültek le. A merülés igazi bátorságpróba is volt, hiszen a hajó a felszín alatt 140 méterre található, és ott a búvárok egyszerre csak 10-15 percet tölthettek, mielőtt visszatértek a felszínre.

A roncsot eredetileg 1989-ben fedezték fel Arnold Carr és John Fish búvárok, ám akkor még nem tudták bizonyítani, hogy az biztosan a Portland lehet-e. 2002-ben aztán a Nemzeti Oceanográfiai és Atmoszférikus Szervezet hanglokátorokkal és távirányítású robotokkal igazolta, hogy egy gőzhajó is található Cape Ann és Cape Cod között. A pontos koordinátákat azonban titokban tartották, így a búvároknak maguknak kellett azt megtalálni: szponzorok híján saját zsebükből fizették a kutatást. Mindez fejenként 60 ezer dollárjukba (10 millió forint) került.

A búvárok semmilyen tárgyat nem hoztak a felszínre, ugyanis a térség egy Nemzeti Tengerészeti Szentély, amelynek kutatására igen szigorú szabályok vonatkoznak. A Portland így a víz mélyén marad, és a helyét sem árulják el, hogy ezzel is védjék a maradványokat.