(MTI) - Ünnepi beszédében Nikicser László párizsi nagykövet a "hivatalos Magyarország" nevében köszönetet mondott a franciaországi magyarság képviselőinek; Méray Tibor írónak, az Emberi Jogok Magyar Ligája elnökének, Sujánszky Jenőnek, az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága elnökének és a két hete elhunyt Fejtő Ferencnek. Az ő kezdeményezésükre állították fel - Rajk László tervei alapján - 1988-ban, a harmincadik évfordulón, a kivégzett magyar mártírok jelképes síremlékét a francia főváros leghíresebb temetőjének 44-es parcellájában.
"Magyarország nem lehet elég hálás önöknek azért, amit húsz évvel ezelőtt tettek. Tudta mindenki, hogy az igazságot előbb-utóbb ki kell mondani. Az igazságot előbb lehetett kimondani külföldön, mint otthon. De mostanra az az időszak is eljött, amikor együtt ünnepelnek azok, akik akkor külföldön éltek, és azok, akik akkor otthon éltek" - hangoztatta a nagykövet.
Az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága szervezésében tartott ünnepi megemlékezésen - amelyen az emigráns szervezetek és a Magyar Katolikus Misszió képviselői, valamint a magyar nagykövetség és a kulturális intézet vezetői is megjelentek - közel ötvenen helyezték el a megemlékezés virágait. Az ünnepségen a magyar kormányt Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára képviselte.
Sujánszky Jenő, az emlékbizottság elnöke, egykori Corvin-közi harcos beszédében arra emlékeztetett, hogy Nagy Imrét valamennyi szabadságharcos a forradalom vezetőjeként és a magyar történelem egyik legnagyobb államférfijaként tisztelte. Az ismert mártírok neve mellett az egykori forradalmár a névtelen kivégzettekről is külön megemlékezett.