Molnár Sándor hozzátette: az ünnepségsorozat jegyében április 29-én Kövér László, az Országgyűlés elnöke avatja fel a majtényi zászlóletétel emlékművét, amely Nagy Lajos Imre nyíregyházi szobrász művész alkotása. Ehhez kapcsolódóan egy jótékonysági képaukciót is rendeznek a településen, melynek bevételét a műalkotás elkészítéséhez ajánlja majd fel a Vay Ádám Múzeum.
A további megyei programokról szólva Bene János, a nyíregyházi Jósa András Múzeum igazgatója elmondta: április 8-án és 9-én Kuruc(kodó) irodalom címmel irodalomtörténeti konferenciát rendeznek a vajai múzeumban. Szintén a város ad otthont A szatmári békesség elnevezésű kétnapos konferenciának is. Az események szervezéséből a megyei levéltár mellett a Nyíregyházi Főiskola egyaránt kiveszi a részét; előbbi helyszínen április 18-án rendezik meg a Pro Libertate! című előadást és kiállítást, a felsőoktatási intézmény pedig a kárpátaljai Beregszászon tart vetélkedőkkel egybekötött kulturális rendezvényeket.
A megyei Rákóczi-ünnepségsorozat csúcspontja a majtényi zászlóletétel emlékművének felavatása lesz, melyen arra a megegyezésre emlékezünk, ahonnan a 149 zászló leszúrása után emelt fővel távozott a magyar - fogalmazott Bene János. (1711. április 30-án a majtényi mezőn a még fegyverben lévő 12 ezer kuruc felkelő is átadta zászlait a császáriaknak, majd - fegyvereit megtartva - szabadon távozhatott). Az emlékművet az országos főméltóságok jelenlétében, katonai tiszteletadással fogják felavatni.
A háromszáz évvel ezelőtti eseményekre emlékezve kétnyelvű kiállítást rendez április 29-én Szatmárnémetiben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei és a romániai Szatmár Múzeum Romhánytól Majtényig 1710-11 címmel. Ezzel párhuzamosan április 28-án és 29-én tudományos tanácskozást tartanak Nagykárolyban, majd április 30-án már a majtényi síkon zajlanak az ünnepi események, ahol közös főhajtással emlékeznek a domahidai vasútállomás mögötti emlékmű előtt a résztvevők.