Tutanhamon óta ez a legnagyobb régészeti szenzáció, amely akár egy új fáraómúmiát is rejthet

Tudomány

Egyiptomban új sír nyomaira bukkantak, amely átírhatja II. Thotmesz történetét, akinek korábban felfedezett múmiáját talán tévesen azonosították.

These handout pictures released by the Egyptian Ministry of Antiquities on February 19, 2025 show the entrance to the tomb of King Thutmose II in Luxor in southern Egypt. Egypt's antiquities authority says it has found the ancient tomb of King Thutmose II, the first royal burial to be found since the famed discovery of Tutankhamun's tomb in 1922. The tomb, discovered near the Valley of the Kings in Luxor in southern Egypt, belonged to King Thutmose II of the 18th dynasty, who lived nearly 3,500 years ago. (Photo by Egyptian Ministry of Antiquities / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HANDOUT / EGYPTIAN MINISTRY OF ANTIQUITIES" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Az egyiptomi Idegenforgalmi és Régészeti Minisztérium által közreadott képeken II. Thotmesz király sírjának bejárata látható Luxorban. Fotó: Idegenforgalmi és Régészeti Minisztérium, Egyiptom / AFP

Az egyiptomi Királyok völgye közelében, Nyugat-Luxorban brit és egyiptomi régészek fedezték fel II. Thotmesz fáraó sírját, amelynek bejáratát már 2022-ben megtalálták, de a sírt jelenleg is vizsgálják és restaurálják. Ez a hír azért is szenzáció, mert száz év óta ez az első uralkodói temetkezési hely, amely Tutanhamon sírjának 1922-es feltárása óta előkerült. 

A felfedezést vezető brit régész, Piers Litherland szerint azonban egy második sír is létezhet, amely akár II. Thotmesz múmiáját is rejtheti. Szerinte a második sír fölött 23 méternyi, ember alkotta réteg magasodik, és több bizonyíték is utal egy elrejtett monumentális szerkezetre.

Ez az elgondolás ellentmond annak a korábbi feltételezésnek, hogy a fáraó múmiáját – amely jelenleg a kairói Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumban található – már a 19. században Deir el-Bahariban felfedezték. 

Litherland szerint lehetséges, hogy a korábban II. Thotmeszként azonosított múmiát, amely „Aa-en-re” néven volt ismert, azért kapcsolták az uralkodóhoz, mert egyedül az ő nevében szerepelt az „en” szótag. Azonban több fáraómúmiát is tévesen címkéztek fel, így ez az azonosítás bizonytalan.

II. Thotmesz az egyiptomi 18. dinasztia fáraója volt, és feltehetően harmincéves korában hunyt el betegségben. Uralkodásának pontos időtartama nem ismert, ami akár három, de akár tizennégy év is lehetett. Mivel a sírjából semmilyen tárgyi lelet nem került elő, az új sír felfedezése segíthet tisztázni történelmi szerepét.

A feltárási munkák várhatóan még legalább két évig folytatódnak.

A cikk forrása itt olvasható.