Ön Sherlock vagy Don Quijote akart lenni gyermekkorában?

Szempont

Gyerekként biztosan sokan kerestük a választ arra az életünket igen meghatározó kérdésre, hogy mik leszünk, ha nagyok leszünk. Ilyenkor még belefér, ha szuperhősök, filmsztárok vagy akár űrhajósok bőrébe képzeljük el magunkat. Vannak viszont, akik az olvasmányélményeikre támaszkodva választják ki a megfelelő példaképeket. Cikkünkben azokat a hősöket gyűjtöttük össze, akiket ugyan a könyvek lapjain ismerhetünk meg, de a hatásuk sokkal tovább tart – a mindennapi életünkben is.

Az olvasás nem csupán kikapcsolódás vagy menekülés a hétköznapokból, hanem az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy mélyebben megértsük a világot és önmagunkat. A könyvekben életre kelt szereplők különleges utazásra hívnak minket. Nem csupán történetek központi figurái, hanem ikonikus alakok, akik a gondolkodásmódunkra és az érzelmeinkre is hatással vannak. Ezek a karakterek nem véletlenül lettek a kultúránk meghatározó részei: segítenek nekünk eligazodni az emberi kapcsolatokban, erkölcsi dilemmákban és az élet nagy kérdéseiben egyaránt.

 

Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes kalandjai)

Sherlock Holmes a legendás londoni detektív, akit zsenialitása, hideg logikája és megfigyelőképessége tesz különlegessé. Holmes híres arról, hogy apró, mások számára jelentéktelennek tűnő részletekből is képes következtetéseket levonni, és megoldani a legrejtélyesebb bűntényeket. Olvasva történeteit

„fantasztikus dolgokat tudunk meg – de alapjában az életről. Holmes bebizonyítja, hogy igen gyakran csak akkor állapíthatjuk meg, mi van most, ha tudjuk mi lett aztán

– írja Tandori Dezső. Holmes jellemében keveredik a kívülállóság, az érzelmi távolságtartás, de időnként emberi érzései is megjelennek, különösen hűséges barátja és krónikása, dr. Watson mellett. Holmes emellett szereti a különc hobbijait és az intellektuális kihívásokat, amelyek folyamatosan stimulálják elméjét.

 

Harry Potter (J. K. Rowling: Harry Potter-sorozat)

Harry Potter egy átlagosnak tűnő fiú, aki azonban felfedezi, hogy varázsló, és az őt körülvevő világ sokkal több titkot rejt, mint amit eddig tudott. A sorozat folyamán Harry bátor és hűséges karakterként jelenik meg, akinek fő célja, hogy legyőzze a gonosz varázslót, Voldemortot. Bár Harry életét sok tragédia és veszteség árnyékolja be (szüleit elvesztette, és a Dursley család kegyetlenkedéseit is elszenvedte), erős erkölcsi iránytűje van, és mindig az igazságért küzd. Barátai, Hermione Granger és Ron Weasley segítik útján, miközben Harry egyre inkább a varázslóvilág hősévé válik.

„Nem kell ahhoz igazán irodalmárnak lenni, hogy a felnőtt olvasó ráérezzen, mit szeretnek a gyerekek Harry Potterben. Magában a figurában talán azt, hogy alapvetően teljesen normális, nem superman, megjelenése nem vált ki félelmet vagy kisebbrendűségi érzést”

– írják róla a Népszabadság hasábjain már 1999-ben.

 

Anna Karenina (Lev Tolsztoj: Anna Karenina)

Lev Tolsztoj híres főhőse elüt az előző karakterektől. Anna Karenina az orosz arisztokrácia tagja, egy vonzó, intelligens, ugyanakkor érzékeny nő. Az ő tragikus sorsa egy tiltott szerelem következménye: szenvedélyes viszonyba bonyolódik a fiatal Vronszkij gróffal, miközben már házas. A történet során az erkölcsi és társadalmi normák nyomása alatt szenved, és belső konfliktusok gyötrik. Anna gyengéd anyaként is megjelenik, ám boldogtalan házassága és viszonya lassan felemészti. A történet végén Anna mély lelki válságba zuhan, ami végül tragikus döntéshez vezet. Gy. Horváth László műfordító szerint viszont nem érdemes a főszereplő jelentőségét túlmisztifikálni, mint mondja

„a történet, a regény maga az, ami százötven éve lebilincseli az embert.”

 

Nemecsek Ernő (Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk)

„Nemecsek kapitány látásáért és hallásáért eljöttek az angyalok, és elvitték oda, ahol csak az olyanok hallanak édes muzsikát, és látnak fényes tündöklést, mint amilyen Nemecsek kapitány volt.”

Nemecsek Ernő A Pál utcai fiúk történetének egyik legfontosabb és legmeghatóbb karaktere. Ő a Pál utcai fiúk legkisebb, leggyengébb, de egyben legbátrabb tagja. Az osztálytársai gyakran lenézik őt, mivel rangban is a legalacsonyabb – „közlegény” –, de ennek ellenére hűségesen és önfeláldozóan kitart a barátai mellett. Nemecsek tragikus hőssé válik, amikor betegségét figyelmen kívül hagyva, saját testi épségét nem kímélve küzd a grundért. Halála a történet végén szimbolikusan az önfeláldozás és a hűség példája, és örökre emlékezetessé teszi őt az olvasók számára.

 

Robin Hood

Robin Hood a középkori angol mondák legendás hőse, aki a gazdagoktól lop, hogy a szegényeket támogassa. Igazságos, bátor és nagylelkű figura, aki nem fél szembeszállni a hatalmasokkal és az elnyomókkal. Robin Hood jellemzően Sherwood erdejében bujdosik, ahol hűséges követőivel, a „vidám fiúkkal” küzd az igazságtalanság és a zsarnokság ellen. Bár törvényen kívülinek számít, tetteit mindig az igazságérzet vezérli. Erkölcsisége erős, és mindenkor a kiszolgáltatottak és elnyomottak oldalán áll. Robin Hood egyszerre harcos és nemes lélek, aki az igazságért folytatott harcot testesíti meg. Simon R. Green írót idézve:

„Tökéletes ember nincs, csak tökéletes emberi szándék.”

 

Don Quijote (Miguel de Cervantes: Don Quijote)

„Másodszor, sohase feledd el azt, hogy ki vagy, és igyekezz megismerni önmagadat, aminél nehezebb dolog nincs is. Ha ismered magad, akkor nem eshetik meg veled, hogy felfuvalkodsz, mint az a bizonyos béka, aki nagyobb akart lenni az ökörnél.”

Don Quijote egy vidéki spanyol nemes, akit a lovagregények olvasása annyira elbűvöl, hogy maga is lovagnak képzeli magát. Ő a képzelet és a valóság között hánykolódó tragikomikus figura, aki átszellemül a lovagi ideálokkal. Bár tettei gyakran esztelenek, mint például a szélmalmok elleni küzdelme, Quijote lelkesedése, idealizmusa és kitartása megható és mélyebb filozófiai kérdéseket is felvet: miért ne küzdhetnénk mi is az álmainkért, még ha a világ abszurdnak is tartja őket? Hűséges fegyverhordozójával, Sancho Panzával küzd a lovagi eszményekért egy olyan világban, ahol ezek már rég feledésbe merültek.