Azok, amiket szemétként beledobáltak a középkorban - folytatja - , illetve azok is, amik a vár pusztulásakor a falakkal együtt beomlottak. "A vár kutatástörténetében az árokból tonnaszámra kerültek elő edények, cserepek, faragványok, pénzek, sőt, olyan különlegességek is, mint egy épségben megmaradt középkori gyertyatartó. Az árok nagy része egyelőre feltáratlan, a szakirodalom szerint a most bolygatott terület körülbelül 70 százaléka is az" - írja levelében.
A mostani talajcserét pont a korábbi ásatások indokolták - mondta el a lapnak Táboros Sándor. Hozzátette: "A '60-as években Czeglédi Ilona régész dolgozott a területen, aki az egykori várhíd cölöpeit találta meg. Ezt később konzerválták, majd visszatemették. A közelmúltban pedig, öt évvel ezelőtt Lovász Emese régész végzett ásatásokat itt. Ezután a földet nem megfelelően temették vissza, így a víz nem tudott elszivárogni, megállt az árokban. Ezért volt szükség a talajcserére."
Az igazgató elmondta azt is, hogy csupán 20 centiméter mélyen forgatták meg a földet, véleménye szerint középkori leleteket csak 4-5 méter mélyen találhatunk. A legtöbb, amire most leltek, az egy beton villanyoszlop maradványa volt - mesélte. Azt, hogy a várárok földjéből ömlene a lelet, butaságnak tartja Táboros Sándor. Szerinte a területen egy kapavágás sem történhetett volna az Örökségvédelmi Hivatal engedélye nélkül. Az engedélykérés rá mint régészre is vonatkozik - tette hozzá. Mint mondta: a vár és a vizesárok is egy értékes műemlék, felelősséggel és hozzáértéssel kell megőriznünk.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a múlt héten leállítatta a talajcserét - mondta el a Borsod Online-nak Paszternák István, a hivatal regionális irodavezetője. Ezt azzal indokolta: a Diósgyőri vár két szempontból is védett - regisztrált régészeti lelőhely, valamint a vár és környéke is műemlékvédelem alatt áll, ezért a területén mindenfajta beavatkozást törvény szabályoz.
A hivatal két hete kapta a hírt, hogy talajcserét végeznek a várban, de ehhez nincs engedélyük. Az ügyet jelenleg műemlékvédelmi felügyelő vizsgálja, ezért a regionális irodavezető nem tudta megmondani, hogy mi várható. Arra, hogy 4-5 méteren található csak középkori lelet az irodavezető így reagált: nem tudom, hogy Táboros úr hol szerezte a régészeti diplomáját, én az egyetemen. Hozzátette: a felvetés merő tévedés, elég, ha fellapozzuk Czeglédi Ilonának a Diógyőri várról írt könyvét.