Illés-napot ünnepelnek a vajdasági Temerinben

Egyéb

 

(MTI) Temerin egykori lakossága 159 évvel ezelőtt megfogadta, hogy Szent Illés napját a mezei munka helyett templomi áhítattal tölti és azért imádkozik, hogy a Jóisten haragja, a zivatar, a jégeső, a dögvész és más csapás messze elkerülje a települést. A hagyománytisztelő bácskaiak a mai napig megtartották elődeik esküjét és minden évben megrendezik a Szent Illés-napi fogadalom ünnepét.
 

Korabeli feljegyzések szerint a múlt század harmincas éveiben, a fogadalomtétel 80. évfordulóján különösen látványos volt a megemlékezés szabadtéri misével, felvonulással, színi előadással. Voltak azonban olyan idők is, amikor csak a templom falain belül ünnepeltek.
 
Az Illés-napi rendezvények az utóbbi két évtizedben új lendületet kaptak. Idén a főszervező Kertbarátkör, a számos társszervező civil egyesület és a község önkormányzata többnapos programot állított össze, amelyben helyett kapott bábelőadás, könyvbemutató, képzőművészeti tárlat, régi iparos szerszámok valamint kézimunkák kiállítása, termény- és méhészeti bemutató. Csütörtökön este a helyi művelődési egyesület táncgálát tart a temerini színházteremben, ahol magyarországi vendégek, Jánoshalma illetve Mórahalom néptánccsoportjai is színpadra lépnek.
 
Július 20-án, Szent Illés napján délelőtt 9 órakor a Kálváriáról indul az ünnepi menet a 10 órai szentmisére. A felvonuláson valamennyi szervező és résztvevő a saját zászlaja alatt vonul fel, így viszik az új kenyeret megszentelni a templomba. Délután a templomban, este pedig a telepi iskolaudvaron énekkarok szórakoztatják a közönséget. A kenyérszegést követően esti vigalom veszi kezdetét, amelyhez a szervezők marha- és birkapörköltet kínálnak.
 
Szombaton a vásártérre íjászok és lovasok várják az érdeklődőket, ahol a középkori harcművészeti bemutatók mellett kézműves kirakodóvásárt is rendeznek. Ugyancsak szombaton, este hat órakor kezdődik a helyi tájházban a Temerinből elszármazottak hetedik találkozója.