Először állítják ki Caravaggio egyik ritka alkotását

Művészet

Először állítják ki Caravaggio, a fény-árnyék mesterének egyik festményét, a Maffeo Barberini képmása című alkotást szombattól egy római múzeumban.

A visitor looks at the private collection and never previously shown to the public painting "Portrait de Maffeo Barberini" by Italian master Caravaggio at the Gallerie Nazionali di Arte Antica in the Barberini palace in Rome on November 22, 2024.
Alberto PIZZOLI / AFP
Caravaggio: Maffeo Barberini képmása. Fotó: Alberto Pizzoli / AFP

A Maffeo Barberini képmása című alkotás a híres római Barberini nemesi családból származó, leendő VIII. Orbán pápát ábrázolja. Az 1568-ban született dúsgazdag humanistát, a római arisztokrácia jeles tagját 1623-ban választották meg Szent Péter trónjára, és 1644-ben bekövetkezett haláláig volt a Vatikán ura.

A képet 1963-ban azonosította Roberto Longhi műkritikus, Caravaggio – eredeti nevén Michelangelo Merisi (1571–1610) életművének ismert szakértője. Longhi szerint a nem dokumentált kép évszázadokon át a Barberini család gyűjteményének része volt, majd a harmincas években került egy magángyűjteménybe, amikor a család hagyatékát szétosztották. A képmást a Barberini-palotában, a család történelmi lakhelyén kialakított Antik Művészeti Nemzeti Galériában állították ki.

A múzeum állandó gyűjteményében négy Caravaggio-alkotás is található: a Guiditta e Oloferne (a Holofernest lefejező Judit), a Narcissus, a Keresztelő Szent János és a Szent Ferenc című kép.

„A nagyon értékes képet soha nem kölcsönözték ki kiállításra, nem állították ki múzeumban, ez egy abszolút premier” – mondta Thomas Clement Salomon, a galéria igazgatója az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban.

A Caravaggio által festett képmásokat egy kézen meg lehet számolni, tehát valóban kivételes, hogy bemutatják a nagyközönségnek és a szakértőknek. Az igazgató rámutatott a téma érdekességére is: „Maffeo Barberini nemcsak rendkívül nagy hatalmú ember volt, de csavaros eszű értelmiségi is.” A szerényen díszített és kevés színárnyalattal megfestett képmást az árnyék és fény játéka jellemzi, a kép központja Barberini levelet tartó bal keze és a képből kimutató jobb keze” – magyarázta Paola Nicita művészettörténész, a Barberini Galéria restaurátora. A festő a gesztusok révén fejezi ki mondanivalóját. A kinyújtott jobb kéz rendkívül emlékeztet Caravaggio egyik leghíresebb képére, a Szent Máté elhivatására, amely a római San Luigi dei Francesi (a Franciák Szent Lajosa) templomban található – tette hozzá Paola Nicita.