A nézők vitték a székeket és a szenet a moziba, ahol Almodóvar beleszeretett a filmek világába

Film

Pedro Almodóvar spanyol filmrendező, Oscar-díjas forgatókönyvíró, a kortárs filmművészet egyik legjelentősebb alakja szeptember 25-én tölti be hetvenötödik életévét.

Spanish film director Pedro Almodovar waves during a photocall for the film "Dolor Y Gloria (Pain and Glory)" at the 72nd edition of the Cannes Film Festival in Cannes, southern France, on May 18, 2019. (Photo by LOIC VENANCE / AFP) / “The erroneous mention appearing in the metadata of this photo by LOIC VENANCE has been modified in AFP systems in the following manner: PEDRO ALMODOVAR instead of ANTONIO BANDERAS. Please immediately remove the erroneous mention from all your online services and delete it from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
Pedro Almodóvar Oscar-díjas spanyol filmrendező, forgatókönyvíró. Fotó: Loic Venance / AFP

Születésének pontos időpontját némi homály övezi, mert születési bizonyítványában – szokatlan módon – nem számokkal, hanem betűkkel írták az időpontot. Egyes forrásokban az évként 1951 szerepel, és vitatott az is, hogy 24. vagy 25. a pontos nap – maga a rendező többnyire csak annyit mond, hogy az 1950-es években jött világra, a kasztíliai Calzada de Calatravában. Nyolcéves korától egy portugál határ melletti egyházi iskolába járt, ott szerzett rossz tapasztalatai eltávolították a hittől. Első filmélményei a falusi mozihoz kötődnek, ahova még a nézők vitték a széket és a kanna szenet, hogy bemelegítsék a fűtetlen helyiséget, így lett élete vágya a filmkészítés.

Érettségi után családja akarata ellenére Madridba ment, de Franco tábornok éppen akkor záratta be a filmfőiskolát. Bolhapiaci árusként és éjjeli telefonosként dolgozott, és autodidaktaként képezte magát, miközben az élet művészetét, a fővárosnak a diktatúra alatt is pezsgő kulturális életét tanulmányozta. Írt novellákat, készített képregényeket, színészkedett, énekelt, kézikamerájával rövidfilmeket forgatott, filmjeinek azóta is gyakran egy személyben producere, forgatókönyvírója, zeneszerzője és látványtervezője.

Az 1980-ban 16 mm-es kamerával készített első játékfilmje, a Pepi, Luci, Bom és más lányok a tömegből című alkotása kultuszfilmmé vált. Ezt két év múlva követte A szenvedélyek labirintusa sokkoló jelenetekkel, bonyolult nemi identitásokkal és szerepcserékkel. Az 1984-ben készült Mit vétettem, hogy ezt érdemeltem? nőalakjait bevallottan családja tagjairól mintázta. Életművének talán legfontosabb kérdése a nő szerepe: emlékeit és tapasztalatait felhasználva mitikus, az élet nehézségeit elviselő és leküzdő nőfigurákat teremt. Számára a nők érdekesebbek és értékesebbek, mint a férfiak, akikben gyakran összegyúrja az összes rosszat, amit megtapasztalt.

1986-ban készült a Matador, a később hollywoodi karriert befutó Antonio Banderasszal a főszerepben, majd 1988-ban a női boldogságról és a magányról szóló Asszonyok a teljes idegösszeomlás szélén. A Tűsarok 1991-ben César-díjat (az Oscar francia megfelelőjét) kapott, az 1999-es Mindent anyámról pedig a César-díj mellett elhozta a legjobb rendezés díját Cannes-ból, továbbá megkapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat is.

A 2002-es Beszélj hozzá! Golden Globe-díjat kapott, Almodóvar pedig a legjobb eredeti forgatókönyvért elnyerte az Oscart. A rendező 2004-ben forgatta a Rossz nevelést, a két évvel később készült Volver (Visszatérés) valódi visszatérés volt a gyökerekhez, a családi emlékekhez, mitikus nőalakokhoz, sorsokhoz, hiedelmekhez. A 2009-ben bemutatott Megtört ölelések Penélope Cruz és Lluís Homar főszereplésével készült. A két évvel későbbi A bőr című filmben, amelyben az emberi teremtőerő határait boncolgatja egy túlfűtött érzelmekkel teli Pygmalion-történetben, a rendező hosszú évek után dolgozott újra együtt Banderasszal. A 2016-os Julieta Alice Munro Nobel-díjas kanadai írónő három novellája alapján készült.

A 2020-ban Cannes-ban bemutatott Fájdalom és dicsőség című alkotása a rendező eddigi legszemélyesebb műve. A film témája egy hozzá rendkívül hasonló rendező alkotói válsága és a kísérlet a kilábalásra. A főszerepet játszó Antonio Banderas Cannes-ban elnyerte a legjobb férfialakítás díját. A következő évben került mozikba a Párhuzamos anyák című dráma, a főszereplő Penélope Cruz a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb női alakítás díját kapta.

Első angol nyelvű rövidfilmjét, a Tilda Swinton főszereplésével készült The Human Voice-t 2020-ban mutatták be, ezt követte a Strange Way of Life című western Pedro Pascal és Ethan Hawke közreműködésével. Az idei 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon vastaps fogadta a rendező első angol nyelvű játékfilmjét, a Tilda Swintonnal és Julianne Moore-ral forgatott Szomszéd szoba (The Room Next Door) című alkotását, amely elnyerte a legjobb filmnek járó Arany Oroszlán-díjat is.

A nemzetközileg legsikeresebb spanyol rendező életműve összefüggő egész, vissza-visszatérnek benne a karakterek és a kedvenc színészek, mint Carmen Maura, Antonio Banderas, Penélope Cruz, Marisa Paredes és Cecilia Roth. Fő témája a vágy, a szenvedély, a család és az identitás, egy-egy motívum gyakran csak felvillan, s csak egy későbbi alkotásban dolgozza ki részletesen, filmjeiben szinte kötelező egy érzelmes, szívtépően fájdalmas betétdal. Alakjai sem hétköznapiak, mégis szerethetők, helyzeteik átélhetők. Gyakran homoszexuálisok – Almodóvar nyíltan vállalja vonzódását saját neméhez –, de filmjeiben felvonultatott transzvesztitákat, kéjgyilkost és pedofil papot is. Meg meri mutatni az élet kényes helyzeteit, a másság természetességétől az extremitásig, akár a perverzitásig. Különös kapcsolatban van a karakterek által hordozott titokkal, nemegyszer bűnnel, amelynek kiderítése nem jogi, hanem érzelmi-erkölcsi kérdés.

A madridi Hírességek sétánya a spanyol filmművészet jelentős alakjai, többek közt Almodóvar előtt is tiszteleg. Szakmai díjai mellett a francia Becsületrend tulajdonosa, az amerikai művészeti akadémia tagja, a Harvard és az oxfordi egyetem díszdoktora, 2013-ban megkapta az Európai Filmakadémia életműdíját. 2017-ben ő volt a 70. cannes-i filmfesztivál zsűrijének elnöke, 2019-ben a velencei filmfesztivál Arany Oroszlán-életműdíjával tüntették ki.

Magyarul több kötete is megjelent, legutóbb 2023-ban Az utolsó álom, amelynek 12 novellájában feltárulnak a művész titkai is.