„Fesztiválunk névadója, a valaha élt egyik legelismertebb hazai előadóművész és komponista nem csupán világraszóló tehetségével emelkedett ki kortársai közül: sokoldalúsága, az újra, az újításra való folyamatos törekvése is példaértékű. Nem kérdés, hogy a Liszt Ünnep szervezésekor ennek szellemében igyekszünk mi is minden évben új és megújuló művészi energiaforrást kínálni a feltöltődésre vágyó közönségnek” – mondja Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.
„Az újdonságokon belül is elsősorban a különlegességeket, máshol nem elérhető produkciókat és együttműködési lehetőségeket keressük, hogy a fesztivál programjaira érkezők kivételes koncertélményekkel, irodalmi vagy képzőművészeti pillanatokkal gazdagodhassanak” – teszi hozzá Szomolányi Janina, a Müpa fesztiváljainak operatív igazgatója.
Az eseménysorozat nyitányán az Árpád-házi Szent Erzsébet történetéből született oratórium, a Szent Erzsébet legendája elevenedik meg nagyszerű hazai és nemzetközi szólisták, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, valamint a Nemzeti Énekkar és a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Gyermekkara előadásában. A címszerepet a kiváló svájci drámai szoprán, Gabriela Scherer énekli, az este karmestere a zenekar főzeneigazgatója, Vashegyi György.
A klasszikusok krémje
A generációja egyik legjelentősebb karmestereként számon tartott Vaszilij Petrenko Dvořák- és Bartók-művek mellett egy Liszt-darabot is vezényel a Royal Philharmonic Orchestra koncertjén. Külön öröm, hogy az esten a Liszt-specialista Balog József zongorázik.
A Kolozsvári Magyar Opera együttesének estjén hangversenytermi körülmények között ritkán hallható Liszt-kompozíciókból összeállított műsort ad elő a Selmeczi György vezette társulat. A Jézus Szíve Jezsuita Templomban megrendezett Kórusmaratonon egy egész napon át Liszt művei szólnak majd. A fesztivál záróprogramja Martin Haselböck és az Orchester Wiener Akademie koncertje lesz, amelynek szólistája a fiatal zongoristageneráció csillaga, Ránki Fülöp.
Könnyedébben
A Liszt Ünnepen a könnyedebb műfajok is helyet kapnak. Ilyen lesz a Bach életművét és a technót is tanulmányozó luxemburgi születésű zongorista-zeneszerző, Francesco Tristano koncertje is. Az elektronikus tánczene úttörőjeként legendássá vált Jeff Mills Tony Allennel és Jean-Phi Daryval közös víziójából született Tomorrow Comes The Harvest projektjét Allen 2020-ban bekövetkezett halála után a tablavirtuóz Prabhu Edouarddal viszik tovább.
A saját, alien popra keresztelt műfaját megteremtő, idén negyvenéves legendás zenekar, az Einstürzende Neubauten európai turnéja keretében vadonatúj albumának dalait hozza el a fesztiválra.
Barabás Lőrinc és a Jazzical Trio közös koncertjén is a műfajok találkozásáé a főszerep: az esten több, Liszt Ferenc zenéjére reflektáló kompozíció is elhangzik. A nyugati klasszikus zenéből táplálkozó, ám az avantgárd és a jazz hatásait is mutató Markus Stockhausen Group Franz von Chossy jazz-zongoristával kiegészülve ad koncertet.
Harmadik alkalommal tér vissza a Liszt Ünnep és az Akvárium közös könnyűzenei minifesztiválja, az Isolation Budapest. A program az angol dalszerzőszcénából jól ismert Jake Buggtól az afrobeatben utazó Seun Kutin és zenekarán át az egykor David Bowie-t is a rajongói közt tudó Clap Your Hands Say Yeah-ig vagy épp az énekes Elias B. Rønnenfelt és a dobos Gabriel Ferrandini igazi kuriózumnak számító közös produkciójáig kínál széles választékot.
Cirkusz és irodalom
Szinte már hagyomány, hogy a kortárs táncot a cirkuszművészettel ötvöző Recirquel itthon a Müpa fesztiváljain mutatja be legújabb produkcióját. A Vági Bence koreográfiájával és rendezésében látható Paradisum az elpusztult világ elcsendesedését követő újjászületés mítoszáról mesél. Szintén a Liszt Ünnepen debütál a hazai közönség előtt a Háromszék Táncegyüttes Ecce Homo címet viselő új előadása, amely Munkácsy Mihály életútjának egy-egy jelentős momentumát kelti életre a kortárs néptánc segítségével.
Ismét a Liszt Ünnep keretében valósul meg a kortárs irodalom hazai és nemzetközi alakjait felvonultató Margó Irodalmi Fesztivál, amelyen a kötetbemutatók, beszélgetések és író-olvasó találkozók mellett Nóvé Soma / iamyank / Vangel Tibor, az Anima Sound System, Vecsei H. Miklós és a QJÚB, valamint Kollár-Klemencz László koncertjét élvezhetik a látogatók, míg a tavalyi Margó-díjas Visky Andrással Müpa-beli estjén találkozhat majd az irodalomkedvelő közönség. Ugyancsak a „fesztivál a fesztiválban” hagyományt erősíti a Múzeumkert egész napos családi kavalkádja, a PONT Fesztivál, amelyen idén a török kultúrával ismerkedhetnek meg az oda látogató kicsik és nagyok.
A képzőművészet rajongói is gazdag kínálatból válogathatnak. A Magyar Nemzeti Galéria Galimberti Sándor és Dénes Valéria életművét bemutató új kiállításán és a Ludwig Múzeum női alkotókat és műveiket fókuszba állító, Női kvóta címet viselő tárlatán túl Közép- és Kelet-Európa legjelentősebb kortárs nemzetközi képzőművészeti vására és Magyarország legnagyobb művészeti kiállítása, az Art Market Budapest is a Liszt Ünnep keretében nyitja meg kapuit.
A Néprajzi Múzeum nemzetközi összefogásban megvalósuló Székelyek című kiállítása a történelmi Székelyföld sokszínűségét mutatja be.
Bővebb információ és részletes program a www.lisztunnep.hu oldalon.