Ingyenes múzeumot nyitott a világ leggazdagabb embere

Kultpol

A Forbes folyóirat márciusi becslése szerint 74 milliárd dolláros (14 ezer milliárd forint) vagyonnal rendelkező üzletember sajtóértekezletet tartott abból az alkalomból, hogy a március 1-jén felavatott intézmény keddtől immár a nagyközönség által is látogatható, méghozzá az alapító szándékának megfelelően ingyenesen. Mint hétfőn kifejtette, a múzeum létesítésével lehetővé akarta tenni, hogy "azok a mexikóiak is saját szemükkel láthassák a világ legnagyobb művészeinek alkotásait, akik nem jutnak el külföldre."

A múzeumban többek között olyan festők művei láthatók, mint Brueghel, Rubens, Tintoretto, Murillo, El Greco, Tiziano, Monet, Van Gogh, Degas, Toulouse-Lautrec, Matisse, Picasso, Miró és Salvador Dali. Franciaország határain kívül itt található Rodin szobrainak legjelentősebb gyűjteménye, benne A gondolkodó egyik változatával, amely a bejáratnál fogadja a látogatókat. A legnevesebb mexikói művészek gyűjteményében Diego Rivera és Clemente Orozco monumentális alkotásai is szerepelnek.

A hatalmas anyagot a Mexikóváros nyugati részében épült aszimmetrikus, körkörös épület fogadja magába, amelyet 16 ezer fényvisszaverő, hatszög alakú tükör borít. A hatszintes, 6000 négyzetméteres múzeum Slim 1999-ben elhunyt feleségének nevét viseli, tervezője Fernando Romero mexikói építész, a pénzmágnás egyik lányának férje. Soumaya Domit, emlékezett vissza Carlos Slim, a nászútjuktól kezdve szorgalmazta a műkincsek gyűjtését, ezért is nevezte el róla a létesítményt.

A múzeum kincsei között a spanyol hódítás előtti korszakból való régészeti tárgyak, a mexikói pénzverde számos értékes fémpénze, továbbá történelmi dokumentumok is vannak, így a Mexikót meghódító Hernán Cortez és az Újvilágot felfedező Kolumbusz Kristóf különböző iratai. A múzeum külön textília-, fotó-, numizmatikai- és éremgyűjteménnyel is büszkélkedhet. Különös érdeklődésre tarthat számot a 18-19. századi arany- és ezüstpénzek kollekciója, amelyben szerepelnek a Habsburg-főhercegből mexikói uralkodóvá vált balsorsú - a polgárháborúban győztes köztársaságiak által halálra ítélt és kivégzett - I. Miksa császársága (1864-1867) idején vert érmék is.

Az épület egy 350 személyt befogadó előadótermet és egy 2500 négyzetméteres kávézót is magába foglal. Az ünnepélyes felavatásakor tartott ceremónián Felipe Calderon mexikói elnök azt emelte ki, hogy kevés olyan gyűjtemény létezik a világon, amely ehhez foghatóan változatos történelmi anyagot mutat be.

A Soumaya-múzeum a Plaza Carzo néven ismert új negyed központjában található, egy hatalmas kereskedelmi központ, egy ötcsillagos szálloda és egy új ingatlankomplexum közelében. Mindez együtt a mexikói főváros egyik új nevezetességét formálja, a teljes beruházás 800 millió dollárba került.