Interaktív régészet Győrben

Kultpol

A laikusoknak és a szakmabelieknek egyaránt élvezhető kiállításon néhány régi lelet - a gyirmóti kard arany markolatgombja, a bezenyei fibulák, a mosonszentjánosi főnemesi sírok leleti - mellett elsősorban az elmúlt két évtized ásatásairól származó tárgyakat tekinthetik meg az érdeklődők.

A kora avar harcos fegyverzetét bemutató tárló valószínűleg inkább a gyerekek, a Kis avar tipológia című vitrin pedig a szakmabeliek fantáziáját csigázza fel, míg a Győr-Pápai vám lelőhelyről származó avar sír rekonstrukciója mindenki érdeklődésére számot tarthat, mivel nem szokványos sír életnagyságú rekonstrukciója készült el a kiállításra: a harcos mellé helyezték megnyúzott lovát is. A kiállítás legszebb leletei közé tartoznak a Komáromból (Szlovákia) származó lószerszám- és övdíszek.

Győri leletek felhasználásával készült el egy avar férfi és nő 3D-rekonstrukciója, mely megtekinthető a kiállítótérben elhelyezett monitoron. Kicsik és nagyok számára egyaránt élményt jelenthet, hogy a kiállításon bemutatott tárgyak egy részéről másolat készült, amely a Tapintható tárlatban kézbe vehető. A legmodernebb technikák igénybevételével készített kiállítás még azok számára is élményt jelenthet, akik a múzeumi látogatásokat amúgy unalmasnak találják. A Jöttek-mentek  sokszínű, látogatóbarát kiállítás.

Mindezzel párhuzamosan kezdtek ásatást a régészek a Széchenyi téren, aminek eredményeiről naponta értesülhetünk a múzeum oldalán indított blogból. Az internetes napló egyelőre gyerekcipőben jár, és a nagyfelbontású képek mellett több bejegyzés szól a jópofa technikai esetlenkedésről, mint a szakmai munkáról, de reméljük, ez idővel megváltozik majd. A kezdeményezést azonban követendőnek tartjuk, hiszen ezáltal közvetlenül követhetjük figyelemmel a munkálatokat.