A sajtótájékoztatón Liszka Tamás fesztiváligazgató elmondta: a 15. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál öt napja alatt több mint kétszáz új animációs rövidfilmet és tizenhárom egész estés mozit láthat majd a közönség, köztük a tavalyi fesztivál nyertesét, a Pszichonauták ? Az elveszett gyerekek című szürreális, antiutópisztikus fantasy-t. Hozzátette: a fesztivál nyitófilmje a Have a Nice Day című kínai egész estés animáció lesz, amely az Anilogue előtt a Berlinale versenyprogramjában mutatkozott be. Az eseményen bemutatják többek között A csúnya rossz róka című francia gyerekfilmet, amelyben az Oscar-díjra jelölt animátor és képregényrajzoló, Benjamin Renner saját, vicces állati történeteket bemutató képregényét viszi vászonra, A vad bolygó című alkotást, mely egy távoli bolygón játszódik, ahol óriások uralkodnak és a kicsi embereknek folyamatosan harcolniuk kell a túlélésért, valamint a Szörnyeteg Molly, A kenyérkereső és a Hilda néni! című animációkat. ?Az idei Anilogue zárófilmje a legendás Makoto Shinkai új alkotása, a Mi a neved? lesz, amely Japánban minden idők legnézettebb animációs filmjének bizonyult. Még A vándorló palotát is legyőzte? ? jegyezte meg Liszka Tamás.
A fesztiváligazgató beszédéből kiderült az is, hogy idén öt egész estés animáció lesz a versenyprogramban: a japán Sunao Katabuchi 2016-ban készített díjnyertes alkotása, A világ innenső végén, Ali Soozandeh Teheráni tabuk című rajzfilmje, mely a cannes-i filmfesztivál Kritikusok hete szekciójában mutatkozott be, a jeruzsálemi fesztiválon pedig Fipresci-díjat kapott, Xuan Liang és Chun Zhang kínai művészek lélegzetelállítóan szép munkája, a Hegyek és vizek könyve, a japán Ito Naoyuki A saját hangod című alkotása, valamint a belga Arthur de Pins és a francia Alexis Ducord Zombillenium című társadalmi szatírája. Az egész estés filmek versenyében Jacques-Rémi Girerd, Kimmo Sillanmikko, Vassilis Konstandopoulos és Shelley Page, a DreamWorks Animation nemzetközi igazgatója döntik majd el, mely film kapja a fődíjat.
Emellett idén összesen harminc rövidfilm száll versenybe a legjobb rövidfilm díjáért. Ebben a kategóriában három magyar alkotás is található: Orosz Tina Bye-Bye, Mom című rövidfilmje, valamint Lovrity Anna Katalin Vulkánsziget és Csáki László Néhány szó című alkotása. Ebben a szekcióban a díj odaítéléséről Nancy Phelps, Javier Mrad, Katariina Lillqvist és Patrovits Tamás dönt majd.
Az Anilogue idei vendége Finnország lesz, így az új finn animáció legizgalmasabb alkotásaival ismerkedhetünk meg: Budapestre látogat a Pink Twins stúdió két világhírű alkotója, Vesa Vehviläinen és Juha Vehviläinen is. A sajtótájékoztatón Maria Silvennoinen, a Finnagora kulturális menedzsere kiemelte: a fesztiválon fókuszba kerül az idén százéves függetlenségét ünneplő Finnország animációs tevékenysége, épp ezért olyan alkotók látogatnak el az eseményre, akik fontos szerepet játszanak a finn animációs filmkészítésben. Tehát a látogatóknak nemcsak arra lesz lehetőségük, hogy filmeket nézzenek, hanem arra is, hogy betekintést nyerjenek az animáció világába. Igazi csemegének ígérkezik például a Google Spotlight Stories nevű műhely bemutatkozása, mely a virtuális valóságban megtekinthető animációs filmeket készít. Az Anilogue vendége lesz a stúdió egyik produkciós vezetője, Sara Diamond, aki bepillantást nyújt a művészi igényű VR-filmek sajátos alkotási folyamataiba, és bemutatja legújabb, illetve készülőben lévő filmjeiket is.
Az Anilogue a filmek mellett számos gyerekprogrammal várja majd a családosokat is. A Makám együttes és a Metropolitan Egyetem animáció szakos hallgatói közös, animált látványkoncerttel készülnek, a Bölcs Kavics alkotócsoport szuperhősök tematikával videójáték-készítő workshopot tart, de több animációs program várja a látogatókat a Magvető Caféban, a Francia Intézetben, a Budapest Schoolban, az újonnan nyíló Három Holló kávéházban és a Liszt Ferenc téri gyermekkönyvtárban is.
Az Anilogue vetítéseit november 29. és december 3. között az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Kino moziban nézhetik meg.
Tóth Eszter
Fotó: anilogue.com