Acsai, Gyukics és Peer Szegeden

Irodalom

Acsai Roland, Gyukics Gábor és Peer Krisztián irodalmi estje a Felsővárosi Kedd Esték Fesztivál keretében, a szegedi Belvárosi Mozi Galériában (Deák Ferenc u. 16-18.), július 18-án este hattól látható. Az programot a Szépírók Társasága támogatja.

Acsai Roland legutóbbi, Alagútnapok c. kötetéről korábban ezt írtuk:
?Még szinte alig indult el pályáján Acsai Roland, verseivel máris figyelemre méltó elismerést vívott ki mind a szakmai közvélemény, mind a költészetet kedvelő olvasóközönség körében. A kései Nyugat és az Újhold verseszményén nevelkedett szerző kivételes formakultúrával, páratlan nyelvi leleményességgel és stiláris koherenciával alkot. Sikeresen elegyíti soraiban a megrendültség szavait a szleng helyénvaló kifejezéseivel, a nyelvhasználat általi önmeghatározás és világértelmezés új minőségét hozva létre. A felfokozott érzékenységű létezés pokoljárása rajzolódik ki az új kötetben, az elviselhetetlenség olyan foka, mely gyakran fordul agresszióba önmaga ellen is. Minden szenvedést magáénak érez, minden szenvedőt óv, minden esendő lényt védelmébe vesz, védekezve a végesség tudatából eredő szorongás ellen. A szorongás és félelem, melynek, furcsa módon, mégis megtartó ereje van, végigvonul az egész köteten.

Az Élet és Irodalomban Balázs Eszter Anna roppant találóan így ír a könyvről: ?A költő előző, igen igényes két kötete (Milyen évszak, 2001 és Természetes ellenség, 2003) már előkészítette ezt az ingoványos, avartól terhes talajt. Acsai költészete már felbukkanása óta érett és precíz, képei erősek és sajgók. Elkapott pillanatok és szélsodorta mondatok alkotják a textust, miközben a szabdalt sorokat teljes rímek és ősi átkokat, rigmusokat idéző ritmusok teszik félelmetessé. [?] Acsai eredeti világával, vizuális erejével, a betegség és depresszió érzékletes festésével az egyik legnagyobb tehetség a fiatal költők között.? A költő emellett rendszeres szereplője az irodalmi folyóiratoknak és a Szép versek nevű antológiának is.?

Gyukics Gábor legutóbbi kötetéről:
?A költő versKÉPzelet című kötetének tartalma: versek, művészeti írások és 20 képzőművész 22 alkotása. A költő nevével korábban is sokszor találkozhattak az irodalomrajongók: amerikai mintára ő honosította meg hazánkban a "nyitott felolvasás", vagyis "open reading" nevű rendezvénysorozatot, mely évek óta nagy siker. Emellett angolból fordít, és a magyar költészetet is igyekszik megismertetni az Egyesült Államokban. Legutóbbi ilyen tárgyú vállalkozása a Michael Castroval közösen létrehozott Swimming in the Ground című antológia, mely kortárs magyar költők verseit tartalmazza.?

Peer Krisztián pedig legutóbb Szabó Réka koreográfus-táncművésszel készített közös produkciót, a Priznicet. A kistangó.hu-n erről írt Mestyán Ádám kritikát, ebből idézünk:
?Szabó Réka jó ideje készít humoros darabokat (Véletlen, Buddha szomorú) és azt hiszem, talán az egyetlen a mai magyar kortárs tánckultúrában, aki a táncot és a testet nevettetésre tudja használni. Nem tisztán táncdarabokat készít, de nem is pusztán szöveges színházat. Előadásait jobb híján performenszeknek lehetne nevezni. A Priznicben immáron másodszor dolgozik együtt Kövesdi Lászlóval, aki hosszú idő után lép újra a színpadra. Gőz Istvánnal régi alkotótársak, és Gőz jellegzetes figurává nőtte ki magát. A Priznic Peer és Regős közreműködésével formabontó, de hagyományőrző előadás ? és végre a kortárs táncszínházba is megérkezett a humor.? (A teljes cikk ITT.)

A Szépírók Társasága honlapja