Alkotói hangulatba kerülök a könyvektől

Egyéb

-Úgy tudom, hosszabb ideje egy konkrét műből ? Vámos Miklós Apák könyve című regényéből - kiindulva dolgozik. Miképp lett szívügye, hogy ebből egy egész albumot létrehozzon?

- A könyvet több mint két éve olvastam először, és lelkesedtem érte. Le sem tudtam tenni, egyszerre felfaltam az egészet. Szíven ütött, és nem csak azért, mert bizonyos dolgokban, már csak a nevekben is kötődött a saját életemhez. A regényen a Stern név vezet végig, és az én üknagyapámat is Sternnek hívták. Az elolvasás után eltelt egy év, és a lemezkiadóm Tóth Csaba felvetette, legyen ebből kiindulva egy összefüggő mű, legyen az Apák könyve az alaptematika. Eredetileg úgy terveztük, hogy egyvalaki írja az összes dal szövegét, de aztán ez többek javaslatára módosult. Így jutottunk el oda, hogy minden verset más költő írt. Volt olyan szöveg is, ami már megvolt, és arra írtam zenét. Régóta érik a dolog, tulajdonképpen most kezdek hozzá a felvételekhez.

-Mi inspirálja jobban: a szöveg, vagy a zene?

- Mindkettő működik, én magam is írok szöveget, ezen a lemezen is van saját szerzemény. Mindkettőt szeretem, mert az előre megírt vers megzenésítése is kihívás számomra. Meg kell jegyeznem azonban, hogy nehéz a magyar nyelvvel dolgozni. Az angolban nincs prozódia, bármit lehet csinálni a szöveggel, a magyarban viszont az első szótagon van a hangsúly, ezt nem lehet felrúgni. Nagyon vigyázni kell, nem olyan egyszerű, mint gondolnánk. A szövegírót inspirálja a zene, és ez fordítva is működik.

-Hamarosan új albuma jelenik meg, egészen speciális tematikával.

- Az új album a Holokauszt 60. évfordulójára íródott. Sokrétű album lesz. Olyan dalok is szerepelnek rajta, amit korábban ebben a témakörben írtam, és most új hangszerelésben felvettem, de eredeti, autentikus dalok új szöveggel, sőt két vadonatúj szerzemény is lesz rajta. Ez utóbbiaknak én írtam a szövegét is. Régóta tartoztam ezzel a lemezzel magamnak. Az ember dédelget élete során terveket, amiket aztán egy adott pillanatban megír. Nem olyan régen, 48 éve tervezem feldolgozni ezt a számomra oly fontos témát. Nem éppen az évfordulóra vártam, de mostanra érett meg művészileg a helyzet, hogy megírjam. Egy lemez sorsa ez: sokáig csiszoljuk, míg odáig eljutunk, hogy elégedettek lehetünk vele.

-Legfrissebb munkája a színházhoz kötődik.

- Legyetek jók, ha tudtok című népszerű darabra írtam egy teljesen új zenét. Soha nem féltem a merész dolgoktól. E műben egyetlen híres dal van, fel lehetett váltani. Tiszteletben tartva a darab törvényeit zeneileg egy teljesen új dolog jött létre. A bemutató az egri Gárdonyi Géza Színházban lesz, október elsején.

-Miket olvas mostanában?

- Van olyan ember, aki büszke arra, hogy nem olvas. Nos, én nem ezek közé tartozom, de most be kell vallanom, az utóbbi időben kevés időm jutott az olvasásra, ami egyébként is hullámokban tör rám. Ilyenkor falom a könyveket. Általában éjszaka későn lenne rá időm, amikor olyan banális elfoglaltságaim vannak, mint például az alvás. Amikor a másik periódusban vagyok, előszedtem azokat a könyveket, amiket húsz-harminc évvel ezelőtt olvastam. Most, érettebb férfi időszakomban más színeket vettem észre bennük. Újraolvasva egészen másképp lettek fontosak. A Diadalív árnyékában például az a könyv, amit egy lakatlan szigetre is magammal vinnék. Sok olyan mondat volt benne, amire ennyi év távlatából is emlékeztem. Vártam is a mondataimat, mégis meglepetéseket okozott. Balzac regényei ilyenek még, vagy Maugham bizonyos regényei. Szüleimtől szép könyvgyűjtemény maradt rám, igyekezem törleszteni, és ez inspiratív szövegírói szempontból is. Alkotói hangulatba kerülök olvasás alatt a képektől, a szavaktól. Már csak ezért is fontosak nekem a könyvek.

Karafiáth Orsolya