(MTI) - A mindennapi nyelvórák mellett tematikus idegen nyelvű előadások és kulturális programok nyújtottak színesebb képet Magyarország történelméről, kultúrájáról és hagyományairól. A hallgatók az idén is szórakozva tanulhattak népdalokat és néptáncokat, vicces vetélkedőkön mutatták meg, mit tudnak az országról, hogyan tudnak magyarul beszélni és énekelni - tette hozzá megjegyezve, hogy a legtöbb diák a 4 hetes kurzus végén azt mondta, jövőre újra visszatér Debrecenbe.
Szaffkó Péter emlékeztetett arra: a Debreceni Nyári Egyetem Magyarország legrégibb, a magyar mint idegen nyelv oktatásával és a magyar kultúra terjesztésével, népszerűsítésével foglalkozó intézménye. A nyári nyelvtanfolyamra idén 230 külföldi diák érkezett 42 országból, a 18 évesektől a nyugdíjas korúakig egyaránt. Legtöbben Németországból, Franciaországból, valamint az Egyesült Államokból és Olaszországból voltak, de szép számban jöttek Belgiumból, Lengyelországból, Finnországból és Ausztriából, s olyan távoli vagy egzotikus országokból is, mint a Fülöp-szigetek, Indonézia, Japán, Kanada, Korea, Mexikó vagy Thaiföld.
Az idei nyári kurzus több újdonságot is nyújtott a tavaly bejelentett terveknek megfelelően. A Magyar Regionális Tudományi Társasággal közösen szervezték meg a Kárpát-medencei Területfejlesztési Nyári Egyetemet július 26. és augusztus 1. között A területi kohézió jövője címmel. A közös rendezés lehetővé tette, hogy a KMTF nyári egyetemre érkező több mint 30 határon túli fiatal magyar területfejlesztési kutató, szakértő és gyakorlati szakember is részt vehessen a kulturális programokon - fejtette ki az igazgató.
A nyári egyetem első két hetére érkezők számára különleges élményt jelentett a párhuzamosan megrendezett Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája, amelynek koncertjein a magyarul tanuló hallgatók is részt vehettek.
Először tartottak a nyári nyelvtanfolyam ideje alatt kéthetes angol nyelvű kurzust, amelynek témája a modern kori magyar történelem és kultúra volt. Az elmúlt két évszázad fontosabb jellemzőit, eseményeit és főszereplőit bemutató programot a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara vezető oktatói állították össze. Erre az eseményre főként Európán kívüli érdeklődők érkeztek, akik elnyerték az erre a kurzusra kiírt magyar állami ösztöndíjat - mutatott rá Szaffkó Péter.
Végül megjegyezte, hogy a nyári egyetem nyár végén sem pihen: szintén ösztöndíjjal vehetnek részt a jelentkezők a Debreceni Nyári Egyetem másik tematikus kurzusán, amelynek címe Megújuló tradíciók a magyar zeneoktatásban. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karával közösen rendezendő program augusztus 22. és szeptember 4. között lesz Debrecenben.