Esterházy Péter beváltotta ígéretét

Irodalom


esterhazy2x.jpg
Esterházy Péter

(MTI) - A könyvet megjelentető Magvető kiadó szerint a Kossuth-díjas Esterházy Péterre oly jellemző motívumok közül a családtörténeti szál, a plátói szerelem, a házastársi szeretet és az önreflektív szövegvilág egyaránt helyet kap. Péczeli Dóra, a kötet szerkesztője úgy véli, hogy a mű nagyon érzelmes, de nem érzelgős regény.

 
A könyv "Az anyának és a fiúnak!" ajánlással kezdődik, mellyel kapcsolatban a szerkesztő emlékeztetett, hogy az anya halálát nyelvi problémaként feldolgozó A szív segédigéi című 1985-ös regényt az "Atyának és Fiúnak" ajánlotta a szerző, a könyv utolsó sorában pedig azt ígérte: "Mindezt majd megírom még pontosabban is". Péczeli Dóra szerint a Semmi művészet nem tekinthető egyértelműen a számozatlan, gyászkeretes oldalakon megjelent 1985-ös mű formai folytatásának, ugyanakkor talán nagyobb élvezetet nyújt A szív segédigéi című írást ismerő olvasóknak.

Az anya iránti ambivalens szeretetet és az apához való közeledést vezérfonalként kezelő történet során a foci a korábban jellemző elméleti konstrukcióból valós szereplővé válik: az aranycsapat tagjaihoz fűződő sztorikat az anya révén idézi fel a kötet.

A Magvető kiadó ajánlójában megjegyzi, hogy "a Semmi művészet a föltámasztott anya könyve, az anyáé, aki ismeri a lesszabályt, és akinek nyelve, mely által a világhoz való viszonya meghatározódik, a futball nyelve. A fiú csak ehhez képest van, és minden és mindenki más is csak ehhez az anyafutballnyelvhez képest létezik. A futball, mely a szerző előző könyvében inkább a magántörténelem-írás eszköze és terepe volt, mostanra mint világszemléletet van jelen, melynek eredője az anyához és az anyanyelvhez való viszonyban gyökerezik: anyanyelv-komplexus."

 
Ha az olvasó Esterházy Péter regényében a "családtörténeti" szálat keresi, megtalálja a finoman megírt, kerek történetekben - áll az ajánlóban, melyhez Péczeli Dóra annyit tett hozzá, hogy a szerteágazó családtörténet ugyan nem dokumentumregény, de az is kiderül belőle, hogy a szocializmus alatt hogyan viszonyult egy nemesi család a hatalomhoz.
 
A Semmi művészet című kötettel egy időben jelenik meg a mű hangoskönyv-változata: a sok humorral, reflexióval, önreflexióval, szomorú és vidám történetekkel fűszerezett írást maga az író, Esterházy Péter olvassa fel. A könyvet az április 24. és 28. között rendezendő XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál harmadik napján, szombaton mutatják be. A Millenáris Teátrumban tartandó rendezvényen a kötetből Esterházy Péter olvas majd fel, később pedig dedikálja is könyvét.

Esterházy Péter első szépirodalmi kötete Fancsikó és Pinta címmel 1976-ban jelent meg, ezt egyebek mellett az 1979-es Termelési-regény, az 1982-ben megjelent Ki szavatol a lady biztonságáért?, az 1984-ben kiadott Kis Magyar Pornográfia, valamint az úgynevezett apakönyvek, a Harmonia Caelestis és a Javított kiadás követte 2001-ben és 2002-ben. A szerzőnek a legutóbb 2006-ban jelent meg két kötete: az Utazás a tizenhatos mélyére, valamint a Rubens és a nemeuklideszi asszonyok... című írás.