Gyűjteményes verseskötet köszönti a 75 éves Kalász Mártont

Irodalom


kalaszmarton_bykaroligermextrahu.jpg
Kalász Márton

"1955-ben jelent meg az első verseskötetem, azóta 24 könyvet írtam. Furcsa élmény volt végigolvasni a verseimet" - mesélte a költő, aki szeptember 8-án ünnepelte születésnapját. Felidézte, hogy a kötet első versét 1953-ban írta. "Nagyon sok idő telt el, de azt hiszem, az alapdolgokban semmi sem változott a költészetemben. Talán csak - kritikusaimat idézve - elvontabbak, gondolatibbak lettek a versek" - mondta Kalász Márton.

   
"Német az anyanyelvem, 10 éves koromban tanultam meg magyarul, ezért a német költészetből is sok-sok példaképem volt, Hölderlin, Rilke, Paul Celan például" - tette hozzá a költő, aki elmondta, ma is sok kortárs német irodalmat olvas, több szerzőhöz személyes barátság is fűzi.
  
Kalász Márton 2001-től 2007-ig volt a Magyar Írószövetség elnöke, akkor úgy nyilatkozott, hogy hivatali teendői után végre jut ideje az írással foglalkozni. "Az a nyilatkozat tulajdonképpen egy megkönnyebbült sóhaj volt, noha egyáltalán nem volt okom panaszkodni, írtam eleget a munka mellett is. Azóta megjelent egy kötetem, és már majdnem kész a következő. Az új versek a most megjelent kötetben is olvashatók" - mesélte az alkotó, aki elmondása szerint nem rostálta újra a verseit, hanem minden eddig kötetbe került szöveget beválogatott.
 
"Nekem nincsenek elfekvő verseim, amik a kötetekbe nem kerültek be, azokat eldobtam" - mondta Kalász Márton, majd megjegyezte, hogy ezért több pályatárs megrótta már, mondván "a gyors ítélkezés" sokszor félrevezető.
 
Kalász Márton jelenleg egy prózaköteten dolgozik. "A 60-as, 70-es évek Berlinjéről írok egy kiadó felkérésére, ahol előbb ösztöndíjasként, majd az ottani kulturális intézet munkatársaként éltem. Nagyon keveset tudnak itthon az emberek az akkori Berlinről. Az elnyomás, a lehallgatás és a terror mellett ugyanis nagyon pezsgő kulturális élet is jellemezte akkor Berlint" - tette hozzá Kalász Márton.
 
A kétszeres József Attila-díjas költő, író, műfordító és kritikus a kortárs magyar irodalmi élet kimagasló alakja. Jelentős költői életműve mellett meghatározó fontosságúak német irodalmi műfordításai. Huszonnégy kötete jelent meg, egyebek mellett a Hajnali szekerek, a Próba, az Ünnep előtt, s prózagyűjteményei, a Fejér megyei képeskönyv és a Tizedelőcédulák.
 
A 704 oldalas születésnapi verseskötet bemutatóját szerda este tartják a Magyar Írószövetség klubjában.