Hatvan éve jelent meg az Állatfarm

Egyéb

Orwellnek alaposan meggyűlt a baja az aktuális politikai helyzettel: fél évet kellett várnia arra, hogy a nemzetközi helyzet fokozódjék, és kritizálni lehessen a Szovjetuniót.

1945 februárjában George Orwell (eredeti nevén Eric Blair) befejezi az ?Állatfarm?-ot, amely minden totalitárius rendszer maró gúnnyal megfogalmazott szatírája, ám a kiadást egyik kiadó sem vállalja, a sztálini Szovjetunió és a Brit Birodalom között fennálló szövetség miatt. Orwellnek később sem volt túl nagy szerencséje a szöveggel: júniusban londoni házát eltalálja egy V1-es német rakéta, az aktuális kézirat elég, ezért egy korábbi változatot kell előkerítenie, szinte a szemeteskosárból. Szerencsére nem kellett várnia a publikálással éveket, mert a világháború utáni győzelmi mámor elmúltával némiképp kijózanodott az angol közvélemény, és fogékony lett a Szovjetunió kritikájára ? küszöbön a hidegháború. Természetesen azt az érvet senki nem vette figyelembe, hogy ez a könyv minden diktatúra forgatókönyve, nemcsak a szovjet típusúé ? így aztán az atlanti blokk országaiban szovjetellenes propagandára használták fel. A könyv egészen a rendszerváltásig minden szocialista országban be volt tiltva, akárcsak Orwell másik világhírű könyve, az 1984.

Orwell 1946-ban kezd el dolgozni az ?1984?-en, ám közben már egyre betegebb. 1948 decemberében elkészül a végső változattal, majd tárgyalásokat folytat kiadásáról. Most is meggyűlik a baja az öncenzúrával: a Book-of-the-month Club az Egyesült Államokban szeretné kiadni a könyvet, de az ?Újbeszéd?-függelék és a ?Goldstein-értekezés? nélkül. Ezt Orwell visszautasítja. A Book-of-the-month Club végül is beadja a derekát és elfogadja az egész könyvet.

Orwell 1950. január 21-én halt meg, tüdőbajban.

A kultúra.hu részletes anyaga Orwellről ITT.