"Anyanyelvet ápolni, magyarnak lenni, majdnem ugyanaz" - vélekedett Hiller István, és felidézte - "Egyes történelmi időszakokban az anyanyelvhez kapcsolódni nem egyszerűen kiállás, hanem hitvallás volt."
Felhívta a figyelmet arra, hogy a technikai fejlődés következtében számos új szó és kifejezés jelent meg a magyar nyelvben, és ez erősen hat a felnövekvő generációkra.
Az oktatási és kulturális miniszter köszönetét fejezte ki a pályázatot lebonyolító Anyanyelvápolók Szövetségének és a díjazottaknak, akik egész életüket a magyar nyelv ápolására, védelmére tették fel. Úgy fogalmazott, a XXI. század elején sok Kazinczyra van szükség, akik a magyar anyanyelv mellett kiállnak.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium az Anyanyelvápolók Szövetségével együttműködve 2008 októberében hirdetett pályázatot a magyar nyelv értékeinek feltárására, megóvására és gyarapítására. A pályázaton társadalmi szervezetek, szövetségek, társaságok, nyelvművelő körök, alapítványok és magánszemélyek, valamint ugyanilyen jellegű határon túli magyar szervezetek és magánszemélyek vehettek részt.
A pályázati felhívásra a következő témakörökben lehetett pályamunkát benyújtani:
I. Az anyanyelv az ember(ek) életében
II. Az anyanyelv az (én) életemben
A pályázat célja:
1. A pályázók gondolják végig, milyen szerepe van - vagy kellene, hogy legyen - az anyanyelvnek.
2. A pályázók fogalmazzák meg, számukra mit jelent(ett) az anyanyelv a különféle élethelyzetekben, milyen szerepe van (vagy volt, lehet, lehetett volna) egyebek mellett életük alakulásában, közéleti, kulturális stb. érdeklődésük formálódásában, egyéniségük kibontakoz(tat)ásában, nemzeti hovatartozásukban, kötődésükben, mindennapi életükben stb.
A pályázóktól legalább 10-15 oldalas, tetszés szerinti műfajba vagy műnembe tartozó írásműveket vártak. A pályázati felhívásra egy pályázó csak egy - vagy az I. vagy a II. pont alatt ismertetett témakörben készített - pályaművet nyújthatott be február 15-ig.
A pályázat díjai:
I. díj: 800 ezer Ft
II. díj: 500 ezer Ft.
III. díj: 300 ezer Ft
IV. díj: 200 ezer Ft
V. díj: 100 ezer Ft
VI. díj: 50 ezer Ft
A pályázatokat május 1-jéig a miniszter által, az Anyanyelvápolók Szövetsége javaslata alapján fölkért szakértői bizottság értékelte. A grémium tagjai: Adamikné dr. Jászó Anna főiskolai tanár, dr. Grétsy László ny. tanszékvezető, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke, valamint dr. Balázs Géza egyetemi tanár.
Díjazottak
I. díj:
Lackfi János
Dr. Pomozi Péter
Schirm Anita
II. díj:
Dr. Bencze Imre
Iványi Tibor
Dr. Szilvási Csaba
III. díj:
Boronkai Dóra
Sebő József
Svindt Veronika
IV. díj:
Dr. Somogyi Erika
Dr. Szitás Benedek
Vígh Erika
Dr. Zágorec-Csuka Judit
Oktatási és Kulturális Minisztérium különdíja:
Dr. Körtvélyesi Klaudia
Salamon Ferenc
Balassi Intézet különdíja:
Bodnár Diána
Nigriny Adrienn
Kölcsey Ferenc Református Ifjúsági Média Alapítvány
A nyelvi kultúráért alapítvány "Alkoss" diákköre