(MTI) - Valódi, az inflációt meghaladó mértékben bővült a könyvpiac tavaly, ugyanakkor az állami támogatás csökkenése miatt drámaian visszaesett a szakkönyvek forgalma - tájékoztatta Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója kedden az MTI-t.
A most összesített adatok szerint a 2005-ös könyvforgalom 62,7 milliárd forintot tett ki, ami 7,8 százalékos növekedés a 2004-es 58,2 milliárdos forgalomhoz képest.
Zentai Péter László ezt "tisztességes növekedésnek" nevezte, utalva arra, hogy 2004-ben mindössze 2 százalékos bővülés, lényegében stagnálás volt, 2003-ben pedig 5,8 százalékos növekedést regisztráltak.
Az MKKE igazgatója kiemelte, hogy számottevően bővült a szépirodalmi könyvek piaca, elsősorban néhány külföldi bestseller-szerzőnek és kortárs magyar alkotónak köszönhetően. Ez a kategória európai összehasonlításban is tekintélyes, 17,8 százalékot képviselt a forgalomban.
Különösen örvendetes, évtizedes jelentőségű ténynek mondta, hogy nagy léptékben bővült a gyermekkönyvek piaca; a magyar irodalom legjobbjai nagy sikerű könyveket írtak és közönségre találtak.
Nagyon rossz hír viszont, hogy az egyik legfontosabb ágazatban, a tudományos és szakkönyvek kategóriájában drámai, 2 milliárd forintos csökkenés történt. Ennek szerinte egyértelműen az állami támogatások beszűkülése az oka.
Ezen a területen az alacsony példányszám miatt nem lehet csak piaci viszonyok között könyveket kiadni; a MKKE ezért a támogatás növelését várja el a szakminisztériumtól, javaslata szerint az úgynevezett skandináv modell szerint, a könyvtárakon keresztül történő felvásárlás útján - tette hozzá Zentai Péter László.
A könyvpiac legnagyobb szeletét tavaly is a közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek alkották, 16,3 milliárd forinttal az összforgalom 26 százalékát tették ki.
Folytatódott a könyvpiac látványos koncentrációja; a 13 legnagyobb, egymilliárd forint feletti forgalmat elérő kiadó birtokolta a piac 58 százalékát. A koncentráció a szakember szerint természetes folyamat, nincs közvetlen összefüggésben a könyvkínálat bulvárosodásával; Magyarországon összesen 1300 könyves műhely működik, némelyikük évente csak egyetlen kiadvánnyal jelentkezik.
A magyar piacon, ebben a nagy literátus hagyományokra visszatekintő országban, döntő részben még mindig a minőségi könyvkiadás uralkodik és "erre büszkék lehetünk" - összegezte véleményét Zentai Péter László, az MKKE igazgatója.