Könyvszkenner és automatizált kölcsönzés a Tudásközpontban

Irodalom

 

Az ország egyik legnagyobb és legmodernebb ilyen létesítménye 13 ezer négyzetméteren fogadja be a város három jelentős könyvtárát, a Pécsi Városi Könyvtárat, a Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtárat és a Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtárát (valamint a jogi kar és a közgazdasági könyvtárait).

 
A tanulóterekkel, raktárakkal, folyóirat-olvasókkal, s rendezvények megtartására alkalmas helyiségekkel is felvértezett épületben két kétszáz fős, konferenciák megtartására alkalmas előadóterem is helyet kap. Emellett a gyermekekről sem feledkeztek el a tervezők: számukra a legfelső szinti tetőkerthez kapcsolódó gyerekkönyvtárat és játszószobát alakítanak ki. Közösségi funkcióval is bír a ház, hiszen kiállítótér és a kávézó-étterem is helyet kap benne. Az épület mögött egy 261 férőhelyes felszíni parkolót alakítanak ki, míg a pihenni vágyókat az intézmény körül fás liget várja majd.
 

A regionális könyvtár és tudásközpont felépítésének célja nemes: az európai uniós szakmai követelményeknek megfelelően a város és a régió lakosságának információs és dokumentumigényét szolgálja majd. Nemcsak az értéktömeg tárolását oldják azonban meg a Tudásközpontban XXI. századi szinten, hanem maga a kölcsönzés is a legmodernebb technikával zajlik majd. A könyvtártagoknak egységes chipkártyát biztosítanak. Az intelligens ?olvasójegyek? a kikölcsönzött könyvek adatainak tárolásán túl fizetésre is alkalmasak lesznek, hiszen többek között a feltöltött összeg erejéig fénymásolni is lehet velük.

 
Az új házban az éttermet, kávézót, a kaptárt, a tetőteret bárki látogathatja majd, ám az olvasóterembe való belépéshez és a szabadpolcos kínálat megtekintéséhez az említett kártyára van szükség. A kölcsönzés is szinte teljesen automatizálttá válik. Az új létesítményben a ma ismert egyik legmodernebb digitalizáló rendszer is megkezdi működését. A könyvszkenner segítségével komplett köteteket lehet a számítógépek számára is megjeleníthető formába másolni.