|
Áprilisban ünnepeljük József Attila születésének századik évfordulóját. A Korunk centenáriumi tematikus összeállításának márciusi megjelenését sokféleképpen indokolhatnánk. A legjobb indok talán a következő: mire április 11-én a költő születésnapjának ünneplésére sor kerül, ily módon a Korunk-szám már hozzájárulhat ahhoz, hogy az ünnep valóban tartalmas legyen. Az itt olvasható írások ugyanis bizonyos értelemben nem vesznek tudomást az ünnepről. Ugyanazzal a mélységgel, ugyanazzal a ráérősséggel közelednek a József Attila-szövegekhez, mint bármikor. Talán ez az igazi ünnep. József Attila az 1930-as években több alkalommal közölt a Gaál Gábor szerkesztette Korunkban: cikkeket, kritikákat és természetesen verseket, versfordításokat is. Nem is akármilyen jelentőségűeket. Itt jelent meg először az Invokáció, az Elégia, A város peremén (akkor még Óda címmel) vagy az Egy kisgyerek sír. Itt közölte sok vitát kavaró bírálatát Kassák Lajos 35 vers című kötetéről. És bár a költő és a lap viszonya nem volt mindig konfliktusoktól mentes, fontos itt említést tenni olyan harmincas évekbeli Korunk-anyagokról, mint Fejtő Ferenc (Fülöp Ernő néven közölt) 1935-ös átfogó József Attila-tanulmánya, vagy az 1938. januári számban megjelent emlékező összeállítás, benne (Déry Tibor, Méliusz József, Reményik Zsigmond, Salamon Ernő szövegei mellett) Faludy György József Attila emlékére című versével. Örömmel közlünk ezúttal is friss, József Attilához kapcsolódó szövegeket Faludy Györgytől és Fejtő Ferenctől. A lapszám újra körüljárja a József Attila és Illyés Gyula közötti viszony néhány vonatkozását, feltérképezi a költő korabeli kapcsolatait az erdélyi ifjúsági mozgalmakkal. Egy rekonstrukciós kísérlet - a József Attila és a Forrás-nemzedékek című ankét, illetve Széles Klára tanulmánya révén - a hatvanas-hetvenes évek József Attila-képét próbálja felszínre hozni. De olvashatunk a lapszámban József Attila humoráról vagy a Szabad-ötletek jegyzéke két ülésben című szövegről is. Az összeállítással és a köré szerveződő rendezvényekkel, grafikusaink új illusztrációival a Korunk bekapcsolódik a József Attila-emlékév programjaiba.
Tartalom
FALUDY GYÖRGY #8226; József Attila emlékére (vers) FEJTŐ FERENC #8226; József Attila KÁNTOR LAJOS #8226; Egy kép nyomán - újra a hiányról VISKY ANDRÁS #8226; Tudor, hogy nincs [J. A.] (vers) DEMÉNY PÉTER #8226; Kései Eszmélet-kísérlet (vers) BALÁZS IMRE JÓZSEF "A Duna gombostű ha volna" SELYEM ZSUZSA #8226; Versből van CSEKE PÉTER #8226; József Attila erdélyi kapcsolatai LÁSZLÓFFY ALADÁR #8226; "Mai magyarok" (vers) SZÉLES KLÁRA #8226; "Sorsaink hálózata szívmagasságban feszülve"
JÓZSEF ATTILA ÉS A FORRÁS-NEMZEDÉK (Szilágyi Domokos, Szilágyi Júlia, Jancsik Pál, Király László, Lászlóffy Csaba és Csiki László írásai)
ORBÁN JÁNOS DÉNES #8226; Születésnapomra. Házi feladat (vers)
"FÉLIDŐ: 0-0" (Papp Attila, Zsolt, Karácsonyi Zsolt és Szonda Szabolcs írásai)
ZELEI MIKLÓS #8226; Jövőre évforduló BORSI-KÁLMÁN BÉLA #8226; Limanova tér 1. (II. emelet 2.)
TOLL KÁNTOR LAJOS #8226; Pótlás KESZEG ANNA #8226; Louis Marin, akiről beszélni kötelező
HISTÓRIA PAKÓ LÁSZLÓ #8226; Kényszer vagy erkölcsi romlottság?
MŰ ÉS VILÁGA CSAPODY MIKLÓS #8226; A toronyember PAPP ATTILA ZSOLT #8226; Faludy legnagyobb kalandja: az átköltött Villon SZÁNTAI JÁNOS #8226; Magyar filmszemle harminchatodszor (Filmszem)
KÖZELKÉP KEDVES JUDIT #8226; Medvés tánc Csíkszentdomokoson
KORUNK KÁVÉHÁZ ILYÉS SÁNDOR #8226; Magyar-román házasság Kolozsváron az élettörténetek tükrében
TÉKA VIRGINÁS ANDREA #8226; Nyelvi nem: a magyar franciául (Ingajárat) VÉGH M. BALÁZS #8226; A test poétikája felé KISS ANDREA-LAURA #8226; Irodalom és filozófia határán ZABÁN MÁRTA #8226; "A régi hősök hova tűntek?" Olvasószolgálat 131
TALLÓ RIGÁN LÓRÁND #8226; Kadavergehorsam, a gondolat kudarca R. L. #8226; Éjszakai műszak
|