Merénylet az érsek ellen - Megjelent Kereszty András első regénye

Irodalom

(MTI) - Mint Fóti Péter, a kötetet gondozó Jószöveg Műhely Kiadó vezetője elmondta, a könyv a legjobb krimik dramaturgiájával versenyez. Olvasmányos, letehetetlen, ráadásul a szemtanú hitelességével fellebbenti a fátylat a fantázia és a megélt valóság közötti különbségről - tette hozzá. A kiadó vezetője kiemelte: a Merénylet az érsek ellen egy sorozat első darabja.

   
Kereszty András felidézte: tizennyolc évesen sportújságíróként kezdte a pályáját, de akkor még írónak készült, az Élet és Irodalomban publikált. "Az élet elsodort. Amikor az ember egy háborús konfliktus közepén csücsül, nem jut eszébe, hogy egy izgalmas regényt írjon" - mesélte, majd hozzátette a regényíráshoz abba kellett hagynia az újságírást, hogy "legyen ideje, ereje, energiája megvalósítani azt, amit húszéves korában eltervezett".
   
Kereszty András éveken át tudósított háborús konfliktusokról; dolgozott a többi közt Indiában, Bangladesben, Afganisztánban, Jemenben, Libanonban és Izraelben is. Elmondta, hogy a Merénylet az érsek ellen kiindulópontja egy emlék volt. "Amikor megbukott Görögországban a katonai diktatúra, éppen Athénben voltam. Kiderült, hogy Ciprust fenyegetik a törökök, ezért utasítást kaptam, hogy keressek egy közlekedési eszközt, és menjek oda" - emlékezett vissza Kereszty András, hozzátéve: végül egy teherhajót talált, amelyen együtt utazott az EOKA, a görög ellenállási mozgalom terroristáival, akik fegyvert szállítottak a szigetre.
   
A sorozat következő darabjairól elmondta: csak olyan témákról fog írni, amelyekhez személyes élmények kötik. "Az élmény hitelessége a legfontosabb. A második rész egyharmada már kész van. Egy angol tudósító, David Holden, a Sunday Times riportere halálának körülményeit dolgozza fel. Megölték, a holttestét pedig kiterítették a kairói bazárnegyedben".
 
Kereszty András kiemelte: a sorozat mindegyik darabjában 40-50 oldalban összefoglalja azokat a tényeket, információkat, forrásokat is, amelyekből dolgozott.