Mesés regényt írt Vámos Miklós

Irodalom

(MTI) - Az író elmondta: eredetileg a gyermekeinek kitalált mesékből szeretett volna könyvet írni, azonban "menet közben rendes regény lett belőle, voltaképpen családregény". Mint hozzátette, mindig fejből mesélt ikerfiainak. "Ezekbe a mesékbe belekeveredtek a világirodalom legszebb történetei Don Quijotétól Robinson Crousoe-ig, a Bibliától a görög mitológiáig. Egyszerűen beletolakodnak a mesékbe, amelyekkel az apa traktálja a fiait" - tette hozzá. Vámos Miklós megjegyezte, hogy ehhez a könyvéhez a korábbiakhoz képest is többet kellett olvasnia. "És nagyon kellett figyelni a fiaimra, akik most hétévesek. Végigjegyzeteltem ezeket az éveket, amit minden szülőnek szívből ajánlok. Nem ők a főszereplők, ahogyan az apafigura sem én vagyok, hanem egy tengerjogász" - szögezte le. Az író elárulta, azért választotta ezt a foglalkozást, mert az a valóságban nem létezik. "A képzeletben annál inkább" - tette hozzá.

   
Vámos Miklós az ötszáz oldalas kötetről elmondta: azért választotta A csillagok virága címet, mert szerinte a csillag a legszebb magyar szó. "Másrészt az Apák könyve című regényem a Csillag-családról szól, harmadrészt pedig az életemben a két kisfiú a legfényesebb két csillag. Ennyi ok talán elegendő. Ráadásul a mi nyelvünkön a világ nem csak a létező világot, hanem a látást is jelenti, gondoljunk a ?világtalan? szóra".
 
Az író ugyanakkor úgy tartja, nem meseregényt írt, hanem mesés regényt. "A meseregény gyerekeknek írt, hosszabb mese a közfelfogás szerint. A mesés regény pedig szójáték. Első szótári jelentése szerint olyan valami a mesés, amely mesével kapcsolatos vagy mesékkel teli. Mind a kettő igaz az új könyvemre. Azonban a mesés azt is jelenti, hogy remek, csodás, finom. E jelzőket azonban csak az olvasóktól kaphatja meg az ember. Lehet nagyképű felhangja, ha így van, bocsánatot kérek. Tanító néni kérem, én csak játszottam. A szavakkal" - fogalmazott Vámos Miklós, aki szerint csalódni fog, aki klasszikus családregényt vár tőle.