A Nagy Könyv

Egyéb

   A Nagy Könyv
   
   Magyarországon az emberek nyolcvanhét százaléka néz naponta televíziót. Ezzel szemben a megkérdezetteknek csak harminckét százaléka nyilatkozott úgy, hogy éppen olvas egy könyvet. Főként a középkorosztályok panaszkodnak arról, hogy nem jut annyi idejük az olvasásra, mint szeretnék. Talán éppen a tévé előtt üldögélés miatt.
   Ezért is fontos, hogy a közszolgálati televízió műsoridejének egy részét arra fordítja, hogy a könyveket újra a figyelem középpontjába állítsa. A Nagy Könyv Program rendszeresen jelentkező televíziós műsorok, könyvtári és iskolai rendezvények és egy külön weboldal (http://www.anagykonyv.hu) segítségével népszerűsíti az olvasást.
   A Magyar Televízió, a Nemzeti Kulturális Alapprogram és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma együttműködésében megvalósuló programsorozat 2005 egyik legjelentősebb kulturális vállalkozása.
   
   Nagy Könyv műsorok
   A program 2005. március elsején indul és december 17-éig tart. A játék során az ország kedvenc regényét keressük. Március elejétől, 53 napon keresztül ismert emberek mesélnek a képernyőn olvasmányélményeikről, március 15-én este pedig játékra szólítjuk fel Magyarország és a határon túli területek magyar lakosságát: nevezzék meg kedvenc magyar és kedvenc külföldi regényüket. A jelölés módja változatos: a könyvtárakban, iskolákban, művelődési intézményekben, könyvesboltokban elhelyezett, ingyenesen beküldhető szavazólapok, és az internetes honlap egyaránt rendelkezésre áll.
   Az április 23-án képernyőre kerülő műsorban mutatjuk be a legtöbb jelölést kapott műveket tartalmazó listát, amelyen a magyar olvasók 100 kedvenc regénye szerepel. Az ezt követő szavazásban már arra kérünk mindenkit, hogy a százas listából válassza ki a kedvenc regényeit, maximum tizenkettőt. Így alakul ki a június 11-i tévéadás idejére a legjobb tizenkét művet tartalmazó újabb lajstrom.
   A Nagy Könyv mozgalom őszi folytatását (október - november) a legjobb tizenkét könyvből készülő irodalmi kampányfilm sorozat alkotja. Minden regényt egy-egy neves, népszerű személyiség képvisel, neki kell meggyőznie a nézőket arról, hogy az általa képviselt mű a "legjobb". A játékfilmes eszközöket, dramatikus elemeket is tartalmazó fél órás alkotások létrehozásához segítségül hívunk filmrendezőket, reklám- és kommunikációs szakembereket, és mindazokat, akik ezt a formabontó irodalmi-kampányt sikerre vihetik.
   A könyvek, és a köréjük szerveződő csapatok csatáit decemberben követhetjük nyomon a két középdöntő és a döntő fordulóiban. December 17-én derül ki, hogy melyik regény lesz a magyar olvasók kedvenc könyve 2005-ben. A főműsorok mellett, - amelyeket az MTV 1-es és 2-es csatornája párhuzamosan közvetít majd (így a határon túli magyar olvasók is bekapcsolódhatnak a játékba) -, kapcsolódó műsorként vetélkedők, egy-egy mű rajongótáborának "könyvpárbajai" színesítik, és mélyítik el a nézők irodalmi tudásanyagát.
   

   Nagy Könyv programok
   A Nagy Könyv Programiroda kapcsolatban áll országos szinten 3200 könyvtárral, 4500 oktatási intézménnyel és 300 könyvesbolttal, valamint szakmai és társadalmi szervezetekkel. Hamarosan postázzuk az első "nagykönyves" csomagokat, szavazólapokkal, a szavazóládákkal, plakátokkal és matricákkal. A legkedvesebb magyar és legkedvesebb külföldi regény jelöléséhez több ezer szavazóláda és közel másfél millió szavazólap áll a tévénézők, újságolvasók, rádióhallgatók, könyvesbolt- és könyvtárlátogatók rendelkezésére. A szavazólapok kivágható formában megjelennek a nagyobb országos és helyi lapokban is. A könyvtárak különösen kiemelt helyzetbe kerülnek ebben az évben" hiszen a programnak köszönhetően, várhatóan megnő a látogatottságuk. Aktív részvételük meghatározó a játék teljes ideje alatt, ezért a Nemzeti Kulturális Alapprogram Könyvtári Szakkuratóriuma 100 millió forint összértékű pályázatot írt ki február elején, kifejezetten A Nagy Könyv programhoz kapcsolódó rendezvények szervezésére.
   Célunk, hogy A Nagy Könyv mozgalom az olvasással kapcsolatos negatív tendenciákat megfordítsa, de legalábbis megállítsa. Mindezt egy hosszan tartó, felfelé ívelő folyamat kezdetének szánjuk; arra számítunk, hogy az olvasást népszerűsítő programok utórezgései sokáig tartanak majd. Erre elsősorban a már működő, és az év során életre hívandó vidéki és fővárosi olvasókörök tevékenysége adhat garanciát. Ezért honlapunkról letölthető lesz egy útmutatót arról, hogyan szervezhető és működtethető eredményesen egy olvasókör.
   
   Nagy Könyv weboldal (http://www.anagykonyv.hu)
   2005. március 1-jétől már elérhető a program internetes oldala is. Megtalálható benne mindaz, ami a programhoz kapcsolódik; hírek, könyvajánlók, interjúk segítik a játékban részt vevők tájékozódását, de szavazni is lehet segítségével a kedvenc magyar és külföldi regényre. A jelölés megkönnyítésére egy külön szavazóoldal áll az olvasók rendelkezésére. Az adatbázisban megtalálható az összes magyar nyelven megjelent regény címe és szerzője, mintegy hatvanezer adat. Az összesített adatbázis az Országos Széchenyi Könyvtár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és a Könyvtárellátó Kht. adatállományából tevődik össze, amelyet a játék ideje alatt folyamatosan frissítünk.
   Interaktív kapcsolatra törekszünk e téren is, várjuk az oldal látogatóinak saját toplistáit, olvasónaplójuk részleteit, "a regény, amely megváltoztatta az életemet" sztorikat, és természetesen A Nagy Könyv játékról és programokról közzé tenni kívánt véleményeket. Szavazni az internetes oldalon csak regisztrációval lehetséges. A weboldalon külön jutalompontokat szerezhetnek azok, akik részt vesznek a játékokban. Az összegyűjtött pontszámok alapján "nagykönyves" pólókat, bögréket nyerhetnek a legaktívabb látogatók.
    Nagy Könyv Programiroda 1134 Budapest, Váci út 19. Telefon: 06-1-237-6990, Fax: 06-1-237-6999
   E-mail: info@anagykonyv.hu
   

   A Nagy Könyv az MTV képernyőjén
   Március elsejétől mindkét csatornán - naponta több alkalommal - egyperces ajánlók lesznek láthatók. Közismert emberek hívják fel a közönség figyelmét egyes művekre; kedvenc regényükről és olvasás élményeikről mesélnek.
   Az első nagy megjelenés a március 15-ei 80 perces műsor, amelynek alapvető célja összegezni mindent, ami A Nagy Könyvvel kapcsolatos, ismertetjük a szabályokat és bevezetjük a nézőket a könyvek világába. Ez egyben az első alkalom, amikor A Nagy Könyv kedvéért a Magyar Televízió két csatornája összekapcsolódik, és párhuzamosan sugároz.
   Az április 23-ai műsor arra vállalkozik, hogy a beérkezett jelölések alapján bemutassa Magyarország kedvenc száz könyvét - 2005-ben. Irodalmárok, művészek, könyves szakemberek tálalják majd izgalmas műfaji csoportosítások és show elemek között a TOP 100as listát.
   Ezután indul el a hetente két alakalommal jelentkező A Nagy Könyv - A könyvek csatája címet viselő műsorsorozat, amely a BBC könyvekről szóló vitaműsorának a hazai megfelelője.
   A TOP 12-es listát ismertető műsor az első szakasz csúcspontja; június 11-én derül ki Magyarország 12 kedvenc könyvének a címe. Ezek a regények már mind győztesek, a műsorban jelentős szerepet kapnak az e művekből készülő kampányfilmek alkotói is. Sorsolással dől el, hogy ki melyik regényből készíti el filmjét.
   Nyáron (június 12. és szeptember 30. közötti periódus) készülnek el a kampányfilmek.
   A képernyőn viszonylagos "nagykönyv-nyugalom" honol, a nyári kulturális fesztiválokon azonban találkozik a közönség nagykönyves - programokkal.
   Október 1-jén indul a második nagyobb médiakampány, és ekkor jelentkeznek az első műsorok is a képernyőn. Futnak a beharangozó spotok a tizenkét döntőbe került műről, és tervek között szerepel a középiskolásoknak meghirdetett Ki miben tudós? típusú vetélkedő utolsó három fordulójának közvetítése is.
   Október 25-én láthatják a nézők az első két irodalmi kampányfilmet, majd egymást követő öt héten keresztül a többi tízet, kettőt-kettőt adásonként. A kampányfilmek vetítése alatt, és azt követően szavazhatnak a nézők, a két alkotásból egyiket kell kiválasztaniuk. Az eredményhirdetésre a műsor második felében kerül sor, adásonként egy mű (tehát összesen hat) jut tovább a középdöntőbe.
   A középdöntő két adásába (december 3. és 10.) hat mű kerül. A két műsorban felvillannak ugyan a kampányfilmek egyes részletei, de nagyobb hangsúlyt kap a könyvek mellett kampányoló csapatok egymás közti vetélkedése. Az adások ismét két részből állnak: a nézők szavazás útján dönthetik el, hogy melyik művet juttatják tovább az utolsó, mindent eldöntő adásba. A második középdöntő végén a nézőknek lehetőségük van arra, hogy "vigaszágon", a kiesett, korábban versenyzett művekből egyet visszahozzanak a döntőbe. Így lesz a döntőben résztvevő művek száma páratlan, azaz három.
   A döntő, A Nagy Könyv műsorfolyam befejezotilde; adása december 17-én lesz látható. Ebben három mű és csapat vetélkedik; ekkor dől el, nagy meglepetések és látványosságok közepette, hogy melyik regény nyeri el a Magyarország kedvenc könyve 2005-ben címet.
   

   "A Nagy Könyv" játék szabályai
   
   1. A játék célja és menete
   A játék célja az olvasáskultúra fejlesztése, az olvasás népszerűsítése, a magyar olvasóközönség kedvenc regényének kiválasztása. "A Nagy Könyv" eseménysorozata 2005. március 1-jétől az év végéig tart és három szakaszból áll.
   Az első szakaszban (2005. március 1 - április 23.) a játékban részt venni kívánó olvasók szabadon jelölhetnek egy regényt a magyar irodalom, és egyet a világirodalom köréből. Két kérdésre adhatnak választ - a szerző és a cím megjelölésével - "Melyik az (Ön kedvenc magyar regénye? Melyik az Ön kedvenc külföldi regénye?". Tehát mindenki két műre adhat le szavazatot. Jelölése akkor is érvényes, ha csak az egyik kérdésre válaszol.
   Tetszés szerint jelölhető bármely szerző bármely regénye, amely magyar nyelven bármikor megjelent. A regény műfaja tágan értelmezhető: beletartozik például a kisregény, az önéletrajzi regény, a gyermek- és ifjúsági regény, de nem tartozik bele a mese, a novella, az elbeszélő költemény stb.
   Az első szakasz végére az olvasók jelölései alapján alakul ki a száz legnépszerűbb regény címét tartalmazó jelölőlista. Ezen az ötven legtöbb szavazatot kapott magyar regény és az ötven legtöbb szavazatot kapott külföldi regény szerepel a szerzők nevének ábécé sorrendjében. A továbbiakban már csak ez a száz mű vesz részt "A Nagy Könyv" játékban.
   Ebben a periódusban szavazólapokon és www.anagykonyv.hu weboldalon keresztül lehet szavazni. A szavazólapokat 2005. április 15-ig lehet bedobni a szavazóládákba, illetve a postaládákba. A később feladott szavazólapok már nem vesznek részt a játékban. 2005. április 16-23. között már csak a weboldalon keresztül adható le szavazat.
   A második szakaszban (2005. április 24 - június 11.) az olvasók a 100 legtöbb jelölést kapott regényből (50 magyar és 50 külföldi) egy újabb szavazással választják ki azt a tizenkét regényt, amely bekerül a döntőbe. A szavazólapok vagy az Internet segítségével egy vagy több, legfeljebb tizenkét regényt lehet kiválasztani. A szavazat tehát akkor is érvényes, ha csak egy művet választ ki a százból, tizenkettőnél több regény azonban nem választható ki.
   Ebben a periódusban már mód nyílik az SMS-ben és vezetékes telefonon történő szavazat leadásra is. Így jön létre a második szakasz végére a magyar olvasóközönség körében legnépszerűbb tizenkét regény mezőnye.
   A második szakaszban a szavazólapokat 2005. június 3-ig lehet bedobni a szavazóládákba, illetve a postaládákba. A később beérkező szavazólapok már nem érvényesek. 2005. június 411. között már csak a www.anagykonyv.hu weboldalon, SMS-ben és telefonon lehet szavazni. A harmadik szakaszban (2005. október 25 - december 17.) választják ki az olvasók "A Nagy Könyvet", azaz a magyar olvasóközönség legkedvesebb regényét 2005-ben. Ebben az időszakban már kizárólag SMS-ben és vezetékes telefonon lehet szavazni.
   A tizenkét legtöbb szavazatot kapott regény kilenc részből álló televíziós műsorsorozat keretében verseng. Minden alkotás azonos feltételekkel mutatkozik be a képernyőn. A hat elődöntőben két-két regény páros mérkőzésére kerül sor, a középdöntőben a három-három továbbjutott regény verseng a képernyőn. A döntőben (2005. december 17-én) a két legtöbb szavazatot kapott és a kiesettek közül vigaszágon a közönség által visszajutatott harmadik közül választhatják ki a nézők a kedvencüket, "A Nagy Könyvet".
   
   
   2. "A Nagy Könyv" játékban résztvevő művekkel kapcsolatos szabályok
   A versenyben minden magyarul megjelent regény részt vehet.
   #8226; A jelöltek százas listájára egy szerző több regénye is bekerülhet.
   #8226; A tizenkettes listán egy szerzőnek már csak egy (a legtöbb szavazatot kapott) műve szerepelhet.
   #8226; Regénysorozat esetében, amelynek darabjai szorosan összefüggenek, és együtt alkotják a művet, és közös összefoglaló címmel jelent meg, a sorozat egészére lehet szavazni.
   #8226; Ha az egy szerzőtől származó sorozatot csak a cím egy eleme (pl. a címszereplő neve) köti össze, a művek csak egyenként, önállóan jelölhetők.
   #8226; Ha a szavazó csak regénycímet jelöl meg, és a mű egyértelműen azonosítható, akkor a szavazat érvényes.
   #8226; Ha a szavazó csak szerzőt jelöl meg, akkor a szavazat érvénytelen.
   #8226; Ha a szerző és a cím nem tartozik össze, vagy a leírt cím nem pontos, de a címből pontosan meghatározható, hogy mi volt a szavazó szándéka, akkor a szavazat érvényes.
   #8226; Nem lehet jelölni a hatályos magyar törvényekbe ütköző műveket, például amelyek alkalmasak a gyűlöletkeltésre, a közösség elleni izgatásra.
   Bizonytalan és vitás esetekben "A Nagy Könyv" Programiroda Tanácsadó Testülete dönt.
   
   3. "A Nagy Könyv" játékban való részvétel módja
   A szabályok teljes terjedelemben a www.anagykonyv.hu weboldalon találhatók meg. A támogató és együttműködő közművelődési és kulturális intézmények, a könyvtárak, az iskolák, a művelődési intézmények, a könyvesboltok írásban megkapják a játék szabályait.
    Ki vehet részt?
   A játékban egyéni szavazatokkal részt vehet bármely olvasó (gyermek, felnőtt). A közösségek (például olvasókörök, iskolai osztályok, családok) tagjai egyenként szavazhatnak.
   
    Hogyan vehet részt?
   A résztvevőnek a játék egymást követő szakaszaiban feltett kérdés(ek)re kell választ adnia. Választását nyomtatott szavazólapok útján vagy elektronikus formában juttathatja el. A nyomtatott szavazólapokat "A Nagy Könyv" szavazatgyűjtő ládákba, vagy a Magyar Posta levélgyűjtő ládáiba dobhatja be. A weboldalon keresztüli szavazáskor a regisztráció, vagyis a személyes adatok (név, lakcím, életkor) megadása kötelező. Levelezőlapon név és lakcím megadása nélkül is leadható szavazat, de a fordulókhoz köthető nyereményjátékban csak az vehet rész, aki személyes adatait is megadta.
   
    Hányszor lehet szavazni?
   Levelezőlapon és a weboldalon - az első és a második fordulóban - személyenként csak egy egy szavazat adható le. A második fordulótól kezdve SMS-ben és vezetékes telefonon keresztül is lehet szavazni. Egy telefonszámról több szavazat is beküldhető. A játékosok minden fordulóban újra, a játék végéig élhetnek a szavazás lehetőségével. A szervezők a játék tisztasága érdekében fenntartják maguknak a jogot arra, hogy az egy helyről tömegesen beérkező anonim (nem regisztrált) szavazatokat kiszűrjék és a regisztráció során a megadott adatok hitelességét ellenőrizzék, és a szabályokat be nem tartókat kizárják a játékból.
   
   Sajtóanyag A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma ingyen juttatja el A Nagy Könyv programban résztvevő mintegy 2000 közkönyvtárhoz a játékban a 12 legnépszerűbbnek ítélt (Top 12) könyvet; erre a tárca összesen 110 millió Ft-ot szán. Azok a közkönyvtárak kaphatják meg a könyveket, amelyek a Könyvtárellátó Kht-nál A Nagy Könyv program résztvevőjeként regisztráltatják magukat.
   Olvasási és könyvtárhasználati szokások
   Ma az érettségizettek egyharmada és a diplomások egy-hatoda egyáltalán nem olvas könyvet, a felnőtt társadalomnak pedig alig fele olvas el évente legalább egy könyvet. A kulturális tárca azt várja A Nagy Könyv programtól, hogy kedvet csinál és újra divatba hozza az olvasást. A minisztérium ebben komoly szerepet szán a könyvtári hálózatnak. Statisztikai adatok azt mutatják, hogy mára alapvetően megváltoztak a könyvtárhasználati szokások. Egyre több ember egyre több alkalommal használja a könyvtárat, de elsősorban nem könyvet kölcsönöznek, hanem főleg lexikális információért, adatbázisokért, esetleg helyben használatért látogatják a könyvtárakat.
   A Könyvtári Intézet frissen közzétett elemzése szerint az egyre több beiratkozott olvasó egyre gyakrabban látogatja az intézményeket: a beiratkozott olvasók számának emelkedésével (megyei könyvtáraknál például 27%) párhuzamosan emelkedett a könyvtárhasználati alkalmak száma is (uo. 62%).
   Ugyanakkor évről évre kevesebb a kölcsönzött kötet. A fővárosban például a kölcsönzések száma az 1994-es 2 millióról 2003-ra 1,75 millióra (13%), a kölcsönzött dokumentumok száma pedig 6,5 millióról 6,35-re csökkent (2%). A kölcsönzési mutatók csökkenése legerőteljesebben a községi könyvtárakban figyelhető meg: a kölcsönzések száma tíz év alatt 80 százalékra, a kölcsönzött dokumentumok száma pedig 65 százalékra esett.
   A helyben használt dokumentumok száma tehát nőtt, míg a hagyományosabb szolgáltatások visszaszorulnak: mind a kölcsönzési alkalmak, mind pedig a kölcsönzött dokumentumok száma csökkenést mutat.
   
   Budapest, 2005. március 2.
   
    Kapcsolódó:
   A Nagy Könyv egyperces ajánlólistája