Összeomlásról mesél Zilahy Péter New Yorkban

Irodalom


zilahy.jpg
Zilahy Péter

(MTI) - Két ünnepelt szerző, a New Yorkban élő kanadai Malcolm Gladwell és az amerikai Sarah Jones mellett a magyar írót hívták meg a 12 éve indult Moth irodalmi sorozat estjére, ahol a résztvevőknek a storytelling (történetmesélés) új műfaja keretében egy személyes történetet kell elmesélniük/előadniuk.

 
"Angolul találtam ki a történetet és angolul mondom el" - mondta el Zilahy Péter. Kifejtette, hogy ennek a műfajnak a spontán történetmesélés a lényege, a szerzők nem használhatnak jegyzetet, nem felolvasást tartanak, hanem fejből mesélnek, legfeljebb 20 perces időtartamban. Van, aki visszafogottan adja elő a történetét, és van, aki eljátssza - tette hozzá.
 
A 760 férőhelyes Peter Jay Sharp Theatre csütörtök esti műsorában az elmesélendő történetek témája az összeomlás. Ez a Moth eddigi legnagyobb szabású rendezvénye, amelyre már három hete elkelt minden jegy, az előadásról felvételt készít a NPR közszolgálati rádió. A The New York Times korábban úgy fogalmazott: az irodalmi sorozat sikere azt mutatja, hogy a történetmesélés egyre népszerűbb Amerikában, a Moth kezd intézménnyé válni.
 
Az elsősorban Berlinben élő és alkotó Zilahy Péter elmondta, hogy a Moth programsorozatba nem szoktak meghívni külföldi szerzőket. Őt azért választották ki mégis, mert megtetszett a főrendezőnek Az utolsó ablakzsiráf, amelynek angol nyelvű kiadása Tim Wilkinson remek fordításában tavaly jelent meg Nagy-Britanniában és az amerikai könyvesboltokban is kapható. A meghívásban szerepet játszottak a magyar szerző angol nyelvű írásai a The Guardian című lapban és a Time Out London magazinban.
 
A több magyar és külföldi irodalmi díjat nyert, eddig 22 nyelvre lefordított "képes szótárregény", Az utolsó ablakzsiráf Amerikában még nem jelent meg, de már egyeztetnek kiadásáról.
 
Az író azt is elmondta, hogy már többször járt New Yorkban, 2001-ben a manhattani New York Universityn vendégtanárként európai irodalmat oktatott. Íróként több rendezvényre is meghívták, azt mondta, mindig nagyon jó közönsége volt. Úgy érzi, hogy most, Barack Obama elnökké választásával az amerikaiak sokkal érzékenyebbé váltak, "jobban figyelnek a távolból jövő európaiakra, akár kelet-európaiakra is".