Tandori Dezső átvette a Goethe-érmet

Irodalom

(MTI) - A kitüntetést 1954-ben alapította a Goethe Intézet elnöksége, a díj 1975 óta Németország hivatalos érdemjele. Az idén 53. alkalommal odaítélt elismerést minden évben három olyan külföldi személyiség kapja meg, aki teljesítményével jelentősen hozzájárult a nemzetközi kulturális dialógushoz.
tandorigoethed__hb20070418013.jpg
Gabriele Gauler, a Goethe Intézet igazgatója átadja a Goethe-érmet Tandori Dezső költő, író, műfordító, kritikus, irodalomtörténész, rajzolónak, aki a német-magyar irodalmi kapcsolatok terén kifejtett kiemelkedő munkásságával érdemelte ki az elismerést 2007-ben.MTI Fotó: Honéczy Barnabás  
 

    Ebben az évben Tandori Dezső mellett Daniel Barenboim izraeli zongoraművész és karmester, valamint Min Gi Kim koreai színházigazgató részesült a kitüntetésben.
    A Goethe-érmet minden évben március 22-én, Johann Wolfgang Goethe halálának évfordulóján adják át Weimarban, abban a városban, ahol a német költő több évtizeden keresztül élt és alkotott, s ahol 175 évvel ezelőtt, 1832. március 22-én elhunyt.
    A márciusi díjátadón Tandori Dezső nem tudott részt venni, a neki ítélt kitüntetést Peisch Sándor, a Magyar Köztársaság nagykövete vette át. A szerdai, budapesti eseményen az elismerést Gabriele Gauler, a budapesti Goethe Intézet igazgatója nyújtotta át a költőnek.
         Az indoklás szerint a 68 éves Tandori Dezső, "a magyar irodalom egyik legsokoldalúbb, kísérletező kedvéről ismert alakja jelentősen hozzájárult a német-magyar irodalmi eszmecseréhez.
    "Az író, költő, fordító, rajzoló és performanszművész elsősorban német nyelvből készült, briliáns kommentárokkal kiegészített fordításaival érdemelte ki a rangos kitüntetést. Fordításai különleges nyelvi érzékről tanúskodnak, és sok ezer oldalt tesznek ki" - olvasható a szövegben.

 
Konrád György laudációjában "a nyelv hercegének" nevezte Tandori Dezsőt. Mint mondta, olvasói, akik "szektát alkotnak",  úgy képzelik, hogy Tandori bármit képes szavakba önteni.
    Méltatásában kiemelte: valószínűleg Tandori Dezső rendelkezik a magyar irodalomban a leghosszabb publikációs listával.
    "Önműködő írógépek rohangálnak és csattognak a szobájában" - tette hozzá Konrád György.
    Az elismerést eddig 58 ország 314 személyisége kapta meg, a díjazottak között volt Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas író, valamint az azóta elhunyt Ligeti György, Kossuth-díjas zeneszerző.
    Tandori Dezső tanulmányait az ELTE Bölcsészettudományi Karának magyar-német szakán végezte. Eleinte neves külföldi szerzők műveit ültette át magyarra, 1968 óta publikál önálló műveket.
    Az alkotó 1993 óta tagja a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának. Életművét egész sor rangos hazai és külföldi elismeréssel jutalmazták: Nemzetközi Pen Club-díjjal, Graves-, József Attila-, Árpily-, Kassák- és Weöres-díjjal. Tandori Dezső 1998-ban Kossuth-díjat kapott.