Új irodalmi portál: litera.hu

Irodalom

Mit akarnak ezek?

   
   Kérdezhetik. Kérdezhetitek. Portál, ráadásul irodalmi, határozott névelővel, fene az önbizalmukat. Nem lesz ez sok egy kicsit? Kinek kellhet ez. Még egy fórum ahhoz, ami sokak szerint nem is létezik: zártkörű klub, érdektelen szaloncsevej, szigorúan tagságival, haveri alapon.
   

   Hát, szó, ami szó, régi fényed kétségkívül jócskán megkopott, kedves irodalom - nem is kell túl távolra visszanézni, elég csak azokra az időkre gondolni, amikor a Generál együttes ama százéves kútról zengte ugyanezt, hogy állításunk könnyen belátható legyen. Súlyos szavú, bölcs mesterek helyett ez most a szónokok kora. Szonett helyett ügynökária. Az értelem, az ízlés párbeszéde helyett fenekedő gyűlöletbeszéd. A líra vagy a próza helyett a feljelentés lett a jelen legnépszerűbb, vezető műfaja. Költők helyett mostanság a percnyi, hatalmi érdekek jegyében agitáló műveletlen prédikátorok töltik meg az előadótermeket. Írói technikák helyett kicsinyes praktikák, elemzői módszerek helyett politikai mószerek. Juhász Ferenc ma nem egy költő, hanem egy hadügyminiszter neve. A litera azonban egyáltalán nem szomorú, inkább elszánt ettől: nem a múltba révedő, kéztördelő siratóasszonyok kórusát kívánja egy szólammal gazdagítani. Merthogy - egyrészt - tudna azért neveket mondani, csak hogy a mérce, az értékrend, a kondíció világos legyen. Másrészt pedig október 10-e óta a leányzó fekvése hirtelen megváltozott. Egy csapásra lett az, ami eddig nem létezett. Kertész Imre fantasztikus Nobel-díja által a magyar irodalom eddig ismeretlen, sosem látott fényében ragyog. A hírre, miként egy hajnali, laktanyai vezényszóra, úgy pattantak fel a magyar irodalom létéről és mivoltáról eddig mit sem sejtő, kókadozó riporterhadak, hogy erről a sosem hallott, nagy íróról áradozzanak - valósággal falták a Sorstalanság lapjait a taxiban, hogy mire a kollégához, kritikushoz megérkeznek, a tárgyszerű és beavatott három kérdés érdekében legalább tíz oldallal meglegyenek. Ügyködésük hatására mozgásba jött a gépezet. Az egyedüli műveltségforrásnak számító, unalmasan konszolidált irodalmi teleshow-k közönsége felugrik a tévé elől, s elözönli a könyvesboltokat. Kertészt akar, aki világ életében az aluljáróban szerezte be a napi metróútra a könyveket. A kultúrát magasról letojó, bornírt médiában - a történelem során első ízben - vezető hír lett az irodalom.
    Jó ez nekünk? Persze hogy. A litera ugyanis a kortárs magyar irodalom határozott elképzelésekkel bíró, új típusú fórumaként éppen arra kíván vállalkozni, hogy tágítsa a kereteket, melyek közt a tárgya - ha éppen nincs Nobel-díj - oly fájdalmasan csekély hatásfokkal létezik. A litera úgy gondolja, hogy a magyar irodalom százszorta színvonalasabb, ráadásul #8220;fogyaszthatóbb", mint amilyennek, s ahányan azt hiszik, s mivel erre nem most jött rá, és nem fogja a szenzáció lecsengésekor sem elfelejteni, véleményét megpróbálja a hagyományos formákkal és technikákkal szemben más eszközökkel, szélesebb nyilvánossággal is megosztani. S bár készséggel bevallja, létrehozói közt akad olyan vidéki is, aki nem olyan rég még azt gondolta a portálról, hogy az porcelánból készül, s tollseprűvel kell takarítani, az online megjelenésben komoly esélyeket lát ehhez. Felnőtt egy nemzedék, aki az internetet anyanyelvi szinten használja és ismeri: kulturális információit első kézből innen nyeri. Egy korábbi pedig - belátva, hogy elkerülhetetlen - egyre behatóbban barátkozik vele - miközben a kortárs irodalom számára a háló gyakorlatilag mindmáig fehér folt, kiaknázatlan terep maradt. A következő hónapoknak azt kell megfelelni, tud-e, tudunk-e élni vele: létrejön-e valahol a virtuális térben egy meeting point, ahová összefutnak s ahonnan elágaznak az utak. Ahol élő klasszikus és igényes olvasó, műkedvelő szerző és hivatásos literátor, unatkozó bölcsész és érdeklődő kívülálló, szakmabeli profi és vájtfülű sznob egyaránt otthon lehet, mert a gazdag kínálatban megtalálja a neki szóló közleményeket.
    A litera komoly kíván lenni, de nem komolykodó. Szakszerű, de nem tudóskodó. Értékcentrikus, de nem elzárkózó: nyitott, fogékony, az újra éhes, demokratikus. Informatív, színes és naprakész. Vannak mértékadó pontjai, de nem nevekben: szövegekben, minőségben gondolkozik. Előre néz, figyeli, hogy mi történik, felméri az alakuló helyzetet, s megvizsgálja, mit lehet kezdeni vele. A meglévőnél elevenebb, más típusú párbeszédet generálva egy új irodalmi kultúra megszületésében kíván elszánt módon, alázattal és lelkesen szerepet játszani, hogy a látogató ne pusztán csak felhasználó, de egyszersmind tájékozott, igényes és művelt ember: olvasó legyen - s addig is lehetőleg érezze jól magát.
    Hát, emberek, ilyesmit akarnak, nagy vonalakban, ezek a több irányból érkezett, literás emberek. S noha nem mai gyerekek, láttak már jó pár varjút karón, végigéltek mindenféle irodalmi kezdeményezéseket, kételyeiket most nagy bátran levetkezik: fülük rátapad a kor falára, megpróbálják az idők szavát meghallani. Hallgassa, hallgassátok velünk!
Keresztury Tibor    
    *
litera.hu