Eddig ismeretlen nyelv nyomait találták meg egy grúz kőtáblán

Tudomány

A Bashplemi-tónál felfedezett ősi kőtábla sajátos, hét oszlopba rendezett szimbólumait eddig még nem sikerült megfejtenie a régészeknek.

Fotó: Journal of Ancient History and Archaeology
Fotó: Journal of Ancient History and Archaeology

Ismeretlen nyelvet tartalmazó kőtáblát fedeztek fel a grúziai Bashplemi-tó közelében. A 24,1 × 20,1 centiméteres táblát helyi bazaltból faragták, és 60 szimbólumot tartalmaz, amelyek közül 39 különböző. A szimbólumok hét függőleges oszlopban helyezkednek el, de az írás iránya még nem tisztázott.

A kutatók szerint a jeleket kúpos vésővel vésték, majd simára csiszolták. Az írás nem hasonlít teljes egészében egyik ismert írásrendszerhez sem, de a Közel-Kelet, India, Egyiptom és Nyugat-Ibéria szimbólumaival mutat némi párhuzamot, például a grúz Proto-Kartvél írás és prekeresztény pecsétek jeleivel fedezhetőek fel hasonlóságok, valamint a kaukázusi írásrendszerekkel, például a grúz Mrgvlovani vagy az albán írásokkal.

Az ismétlődő szimbólumok alapján a kutatók feltételezik, hogy a tábla katonai zsákmányt, egy fontos építkezést vagy egy istenségnek szánt áldozatot örökíthetett meg. A tábla pontos kormeghatározása még várat magára, de a helyi bazaltanyag és a környéken talált késő bronzkori vagy kora vaskori leletek – például kerámiatöredékek és egy kőmozsár – arra utalnak, hogy a tábla is ebből az időszakból származhat. 

A cikk forrása itt olvasható.