Az ismeretlen völgy titkai

Egyéb

03_Korostarkany_archiv_NM
Köröstárkány-archív felvétel

A novemberben nyílt nagy sikerű, Erdélyen innen - Alföldön túl. A Fekete-Körös völgye a századfordulón című kiállítást helyezi új perspektívába a Néprajzi Múzeum családi napja,  amely A ?Nincs párja Tárkánynak tán az egész világon? - A Fekete-Körös völgy ismeretlen világa elnevezésű program keretében mutatja be a különleges vidéket.

A tárlaton nem csupán a kurátorok vezetik végig a látogatót, hanem köröstárkányi vendégek is érkeznek, akik arról is mesélnek majd, milyen a 21. századi élet a Feket-Körös völgyében. A cím ötletét, ?Nincs párja Tárkánynak tán az egész világon? dr. Kós Károly egyik írása adta, aki szintén kutatta a vidéket.

A jelenlegi kiállítás azonban Györffy István munkásságát foglalja össze: ?Györffy István 1910-ben indult ide egy rövidebb terepmunkára, majd 1911-ben tért vissza újra. Ekkor már 46 napot töltött a völgyben, ahol főként a Felső-völgy jellegzetességeit vizsgálta. Ezt komoly előmunkálatok előzték meg: például levéltárakban végzett kutatás? ? fejtette ki Granasztói Péter, kurátor, aki egyébként a kutató dédunokája. Hozzátette: ?A dédapám fiatalon halt meg, még édesanyám sem találkozott vele, ennek a tárlatnak a kapcsán fedeztem fel én is igazán a munkásságát.?

Gebauer Hanga, Granasztói Péter és Katona Edit tárlat három összeállítója megjegyezte: a szervezés kapcsán a legérdekesebb feladat annak a fiatal lelkesedésnek a bemutatása volt, amely az egyetemről kikerülő Györffyt jellemezte.

A családi nap keretében Grafikus üzenet címmel egész délután nyitott képregény műhelyt tartanak a nagyközönség számára. A Kiállítás élőben elnevezésű programon pedig a tárlatból kimaradt tárgyakat, és a helyszínen készült fotókat mutatják be a kurátorok és a helyiek. A napot egy különleges, zenés programmal zárják, amelynek keretében az érdeklődők a népdalok és népszokások mellett különféle kürtőskalácsokba is belekóstolhatnak.

Fekete-Körös völgye Nagyváradtól délkeletre található, az Erdélyi-szigethegység és az Alföld között, ahol a folyóvölgyekben a 20. század elején a 120 ezres román többségű népesség közé ékelődve mintegy húszezer magyar élt. Az Erdélyen innen Alföldön túl című tárlaton a völgyben októberben készült dokumentumfilmet is vetítenek, valamint a Bartók Béla által ott gyűjtött népdalokat is meghallgathatják a látogatók március 16-áig.