Ismertették a Nemzeti Táncszínház következő évadának repertoárját

Egyéb

A Nemzeti Táncszínház 2013-2014-es évadát a magyar népi kultúrát bemutató produkcióval indítják, amely alapvetően egy válogatott tehetséges csapatra, Washingtonba a Smithsonian Folklife Fesztiválra készült, és a Fitos Dezső Társulat hozza a Nemzeti Táncszínház színpadára.

A húszéves Bozsik Yvette Társulat ismét egy erőteljes témához nyúlt, Préda címmel állítja színpadra új darabját.

Bozsik Yvette ebben az új bemutatóban a tánc kifejező lehetőségeinek határait keresve ábrázolja egy birodalom bukását, egy kultúra megsemmisülését, az emberek egymás iránti gyűlöletét, amely évszázadok óta ír ki kultúrákat az egyetemességünkből. Az előadás inspirálója a Mars istent körülvevő kultusz, a rituális áldozati szertartások formavilága, és letűnt ünnepélyessége, a római kor mítoszai és rituáléi, a közös tánc és annak isteni ereje, hite. Az előadás a közösség és az egyén, az élet és a halál viszonyát kutatja, válasz keresve az emberi körforgásra.

A Győri Balett Áttörés című, két egyfelvonásosa már a IX. Magyar Táncfesztiválon bemutatkozva is láthatóvá tette milyen új utakon jár a nemzeti balett minősítést szerzett, neves társulat. Fodor Zoltán társulata pedig a Verdi év kapcsán új bemutatóval tiszteleg a klasszikus zeneikon előtt.

 


nemzeti_tancszinhaz_6501_250x250.png
(Forrás:kulturography.hu)

Kinyitják a Táncszínház kapuit

Ennek szellemében nyílt nappal kapcsolódnak a 22. Budavári Borfesztiválhoz, de ismét helyszínt biztosít az L1 Dance Festnek, a butoh filozófiát mély részleteiben bemutató Itt van Japán! 3.Előadóművészeti Fesztiválnak és együttműködünk az egri II. Stúdiószínházi Táncfesztivállal is. Mindezek mellett hűen hagyományaikhoz idén is elvisznek három fővárosi produkciót a Keszthelyi Táncpanorámára.

 

Gyümölcsöző közreműködések

A Nemzeti Táncszínház izgalmas együttműködésekkel gazdagodott, programjai összefonódtak a Magyar Nemzeti Galériával, valamint a megújulva megnyíló Zeneakadémiával. ?Közös gondolkodásunk eredménye, hogy a közelgő Chagall kiállítás kapcsán egy érdekes, a művészet mindenen átható, időtlen terében létrejöhet egy megszervezett, mégis elmaradt találkozás. Chagall és Stravinsky találkozása. E találkozásnak adunk teret közös aktivitásainkkal, így a Zeneakadémia növendékei élő koncerteket adnak a Stravinsky zenére épülő előadásaink előtt, amelyekre a megváltott jegyekkel kedvezményesen lehet bejutni a Chagall kiállításra. A Galéria szakemberei a közös megbeszéléseken egy inspiráló mondattal ajándékoztak meg minket: Chagall képei eltáncolhatóak! Ezzel a gondolattal zárom soraimat és nyitom meg a Nemzeti Táncszínház 2013-2014-e évadát? ? mondta Ertl Péter igazgató.

A Fitos Dezső Tárulat Magyar falu című darabját is műsorra tűzik

A Magyar Falu az 1900-as évek vidéki társadalmának színes, változatos szokásait, ünnepeit, hiedelmeit viszi színpadra. Teszik ezt a tánc nyelvén, megmutatva a magyar virtust!

 

Azt a láthatatlan szervezőerőt amely a legrégebbi időkben az emberiség fennmaradásának egyik legfontosabb feltétele volt egymás szájáról lesni a szót, egymás mozdulatait figyelve megtanulni táncait, átörökítve a hagyományt.

Napjainkban világszerte nő az érdeklődés a hagyomány ismerete után, ahol még természetközelibb, egészségesebb, az egyén szerepét jobban érvényre juttató élet élhető.

A Magyar Falu c. táncprodukció , mely a Balassi Intézet felkérésére készült, a Smithsonian Folklife Festival szabadtéri, népművészeti és hagyományőrző fesztiválján mutatkozott be a nyár folyamán Washingtonban, több százezer néző előtt, nagy sikerrel.