Dr. Sári Zsolt húsz éve az ICOM Magyarország tagja. Részt vett az ICOM Rio de Janeiró-i, milánói, kiotói és prágai konferenciáján. Több európai uniós projektet vezetett a Kultúra 2000, a Kultúra 2007-13 keretprogram támogatásával, valamint a Grundtvig és az Erasmus+ programokban. 2019-ben az USA State Department IVLP programjának ösztöndíjával egy hónapot töltött az Egyesült Államokban. Az ETHCOM, az Ethics Committee tagja, 2024 óta az Európai Szabadtéri Múzeumok Szövetségének (AEOM) elnöke is.
Elnöksége három éve alatt az ICOM Magyarország egyéni tagsága 147 fővel bővült, az intézményi pedig 13-mal emelkedett. Új sikeres kezdeményezés volt az ICOM-délutánok sorozata, amely nemcsak találkozási alkalmat teremtett a tagság számára, hanem a kiállítások megtekintése során a szakmai diskurzust is elősegítette. A szervezet tagjai számos nemzetközi konferencián képviselték hazánkat, sőt három magyar muzeológust a nemzetközi bizottságok tagjává is választottak (Galambos Henrietta – ICOM Legal Affairs Committee, dr. Sári Zsolt – Ethics Committee, Varga Benedek – Strategic Plan Commitee). Sikeresek voltak az ICOM Magyarország konferenciái is, amelyeket fenntarthatósági, oktatási témában vagy a szervezet új múzeumdefiníciója kapcsán rendezett.
Az új elnökség
Mivel két elnökségi tag második mandátuma is lejárt, ezért a gyűlésen leköszönt dr. Csapláros Andrea és dr. Katona Júlia is, akik két cikluson keresztül végezték odaadó munkájukat. Az új elnökség tagjai a következők:
dr. Babocsay Gergely (MNMKK Természettudományi Múzeum – Mátra Múzeum, Gyöngyös),
dr. Berényi Marianna (Néprajzi Múzeum),
Juhász Litza (Vasarely Múzeum – Szépművészeti Múzeum),
Kónya Béla Tamás (Szépművészeti Múzeum – OMRRK),
dr. Róka Enikő (Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet, Modern Művészet),
dr. Ringer István (MNMKK Petőfi irodalmi Múzeum – Kazinczy Ferenc Múzeum, Sátoraljaújhely),
dr. Zsigmond Gábor (MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum).
Múzeumok Majálisa
A szervezettel legközelebb a Múzeumok Majálisán találkozhatunk 2025. május 24-én 15 órakor a Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében, ahol A múzeumok jövője a gyorsan változó közösségekben címmel dr. Sári Zsolt Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, L. Ritók Nórával, az Igazgyöngy Alapítvány vezetőjével, Czékmány Annával, a Petőfi Irodalmi Múzeum múzeumpedagógusával és Tamás Istvánnal, a Józsefvárosi Múzeum igazgatójával beszélget.
A rendezvényen a Szabadtéri Néprajzi Múzeum is különleges programokkal képviselteti magát. A Skanzen sátrában a két nap alatt ezúttal a hagyományőrzés és fenntarthatóság témája kerül a programok középpontjába. A látogatók felfedezhetik, hogyan éltek egykor az eleink – és azt is, hogy miképp inspirálhat bennünket ez a tudás egy tudatosabb, környezetkímélőbb szemléletre. A helyszínen jelen lesznek ezenfelül a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ munkatársai is, akik a különböző képzéseikről és a fenntarthatósági módszertani fejlesztésükről nyújtanak információkat a múzeumi szakemberek számára.
Fotók: Incze László, Néprajzi Múzeum