Szigorú szabályok mellett látogatható szombattól Erdély legmagasabb templomtornya, az elmúlt években felújított és restaurált kolozsvári Szent Mihály-templom tornya.

A Kolozsvár jelképének számító főtéri templom tornyát lakossági igényre nyitják meg a nagyközönség előtt, korábban csak a Kolozsvári Magyar Napok (KMN) alatt volt látogatható, és ez volt az egyik legnépszerűbb programpont.

Az elmúlt időszak lopásai és a látogatók nem megfelelő viselkedése miatt a plébánia vezetősége szigorú szabályokat vezetett be. A pénteken ismertetett, az MTI-hez eljuttatott szabályzat szerint a torony szerdán és szombaton 10 és 17:30, vasárnap 12:10 és 17:30  között látogatható felügyelet mellett, legfeljebb húszfős csoportokban, és az előre regisztrálók elsőbbséget élveznek.

A Kolozsvár belvárosára egyedülálló kilátást biztosító toronyerkélyig kétszáz lépcsőfokon lehet feljutni, ezért a látogatást saját felelősségre ajánlják, kiskorúakat csak nagykorú felügyelete mellett fogadnak. Tilos a károkozás, a harangok és egyéb tárgyak, rögzítő elemek érintése, mozgatása – áll a szabályzatban, miután a nyáron ismeretlenek elvitték a fémlépcső csavarjait. A dohányzás és más tűzveszélyes tevékenység is tilos, és nem szabad a korláton kihajolni, tárgyakat ledobni.

A nem megfelelő ruházatban érkezőket, a lázas, fertőző, sérült, kábítószer vagy bódító hatású gyógyszer hatása alatt álló vagy ittas személyeket nem fogadják. A templom és tornya területén tilos élelmet, üdítőket, alkoholt, kábítószert fogyasztani. „A templom szent hely” – szögezi le a szabályzat, mely szerint a liturgikus feladatok előnyt élveznek, így a látogatási program is eszerint módosulhat.

A templom és a torony felügyeletét is megerősíti a plébánia, önkéntesek bevonásával több őrt állítanak, akik szemmel tartja a látogatókat, miután újraszentelése óta több lopás is történt. A felújított templomot tavaly augusztus 13-án szentelték meg. Két hétre rá ismeretlenek betörtek és elvittek egy perselyt, másnap szintén betörési szándékkal vasrúddal megrongálták az egyik festett üvegablakot.

A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. Jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült, ez a legmagasabb templomtorony Erdélyben.

Fotó: Shutterstock/Mihai-Bogdan Lazar