Szeptember 26. és október 10. között színpaddá alakul a főváros: több mint 100 programmal, számtalan helyszínen színesíti a budapesti őszt a Budapest Brand nZrt. kortárs és kerületeket összefogó programsorozata.

Kire mondjuk, hogy kortárs?

Akivel találkozik az életünk, akivel együtt mozgunk és lélegzünk? Vagy akinek gondolatai, alkotásai még ma is szüntelenül fejtik ki hatásukat? Dante és Esterházy kortársaink? Hát az utcák művészei és táncosai? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ új köntösében a Budapesti Őszi Fesztivál.

A fesztivál a szokványos műfaji ajánlók mellett idén előre kidolgozott tematikus koncepciók szerint is csoportosítja repertoárját. A kínálatba #ébrenálmodók néven kerülnek azok a produkciók, melyek korunk ellentmondásait és a folyamatos jelen tébolyát értelmezik művészetükkel, az #együttmozdulók a részvételre és interaktivitásra nyitott közönséget célozzák, a #várostbelakók kifordítják magukból az utcákat, új perspektívába helyezik a köztereket, míg az #egymástépítők számára előbbre valók a közösségek és szolidaritás, mint az egyén és a hírnév. A szervezők büszkén mutatják be a külföldi alkotókat, produkciókat a #welcomeculture sorozatban.

A főváros ereje kerületeinek változatosságában, az ott élők és alkotók kreativitásában rejlik. Az őszi fesztiválon idén négy kerületben valósulnak meg a helyi jellegzetességekre építő, de minden látogató számára élményt nyújtó programsorozatok. Az I. kerületben a #szellemóriásokvára korszakos zsenik művészetét idézi fel, a II. kerületben a #margitköz a Margit körút sokáig kihasználatlan tereit tölti meg élettel, a VIII. kerületben az #ezerhangújózsefváros a multikulturális hagyományokat és törekvéseket mutatja be, míg a XI. kerületben az #ablakabartókra új perspektívákat nyit és határátlépésekre hív.

Jancsó Miklós születésének 100. évfordulóját ünnepli a fesztivál nyitókoncertje a Városmajori Szabadtéri Színpadon.

A mester személyét és szellemiségét idézi előadásokkal, beszélgetésekkel, vetítéssel a FreeSzemle a Marczibányi Téri Művelődési központban és a munkatársak visszaemlékezése a FUGA-ban. Dupla bemutatót tart az Örkény Színház Bodó Viktor és Kovács D. Dániel rendezésében. A közelmúltban nyílt Rumbach zsinagógában Mészöly-estet ad Prieger Zsolt és Törőcsik Franciska, Kondor Ádám és Krasznahorkai László műveit mutatja be a Metrum Ensemble, Dukay Barnabást ünnepli a Sound Collective.

A 700 éve elhunyt Dante aktualitását Hegymegi Máté rendezése, Gyabronka József monodrámája, Nádasdy Ádám előadása és az olasz NoGravity fizikai illúziószínháza idézi meg.

Először lesz itthon látható Schilling Árpád zágrábi rendezése, Néder Panni berlini előadása és Fehér Ferenc Hannoverben készült koreográfiája, mint ahogy az amerikai–kanadai Viano Kvartett is most mutatkozik be a hazai közönségnek. A Budapesti Őszi Fesztivál égisze alatt valósul meg a 20. UH Fest, az V. Tantermi Színházi Szemle a Jurányiban, az OISTAT magyar központjának látványtervezői kiállítása a margitszigeti palackozóban, a Határtalan Design a Kiscelli Múzeumban, a (D)open your move urban dance és kortárstánc-találkozó a Trafóban, a Budapest100 a Bartók Béla úton, az I. Józsefvárosi Jazzfesztivál a Rákóczi téri Csarnokban. A zárónapon a Budapest Maratonnal közös színpadokat állít, és a street art legkülönbözőbb alkotóit bevonó bulival zárul a fesztivál.

A Budapesti Őszi Fesztivál teljes és részletes programjairól a www.bof.hu weboldalon és a Facebook-oldalon, valamint az eseményben találhatók további információk.

Képek forrása: Budapesti Őszi Fesztivál