„A Mesemúzeum nem titkolt célja, hogy megszerettesse az irodalmat, az olvasást és a meséket a gyerekekkel, és mindezt közelebb hozza hozzájuk. Emellett, kicsit mint a cégeknél, a csapatépítés is fontos, hogy közösséget teremtsünk” – mondja Helmich Katalin, a PIM-Mesemúzeum szakmai vezetője.
„Frontalitás helyett partneri együttműködő helyzetben vagyunk a gyerekekkel. A János vitéz harcai egy olyan fókuszált élményfoglalkozás, amely a közepes korosztályt és a felsősöket is megszólítja. A gyerekek egy komplex élményt kapnak, ami felkészíti őket az olvasmány könnyebb befogadására” – teszi hozzá Villant Bálint drámainstruktor, aztán elmagyarázza, hogy a korosztályt három részre bontották, és különböző megközelítéseket kínálnak nekik.
A program egyik eleme a dramatikus játszóház formanyelvére épül: élőszavas mesélés váltja az interaktív helyzeteket. A másik rész egy kooperatív társasjáték, amelyben a gyerekek kihívásokat teljesítenek a János vitéz által érintett helyszíneken, ahol különböző döntési helyzetekbe kerülnek. Emellett van még egy izgalmas feladat: egy János vitéz-tematikájú éttermet kellett kidolgozniuk a résztvevőknek tárgyanimáció segítségével.
A foglalkozás az eddigi tapasztalatok szerint sokat segít abban, hogy a fiatalok közelebb kerüljenek Petőfihez és legendás művéhez. Kognitív ismeretek átadása helyett kreativitásra és együttműködésre ösztönöz, így a gyerekek nemcsak a János vitézről, de egymásról is sokat tanulnak.
A programok a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében valósulnak meg.